Results 1 to 8 of 8

Thread: megcsúszhat vagy csúzhat meg

Native language
    Hungarian

megcsúszhat vagy csúzhat meg

"Minél magasabb és meredekebb a fal, annál könnyebben megcsúszhat."
    http://www.origo.hu/tudomany/2013041...rtok-duna.html

Úgy vélem, ez így helytelen mondat. Kijavítottam:
    Minél magasabb és meredekebb a fal, annál könnyebben csúszhat meg.

Milyen szabály vonatkozik erre?

Native language
    français - France

Re: ige és igekötője

Külföldiként úgy tanultam: ha eléggé nyomatékos, akkor kiszorítja az igekötőt (könnyebben csúszhat meg), de ha csak hangsúlyos pozitív határozó, akkor a helyén marad az igekötő (könnyen megcsúszhat, mint pl. jól megcsinálja).
    -- Olivier
    Se nem kicsi, se nem nagy: Éppen hozzám való vagy! / Ni trop petit(e), ni trop grand(e): Tu es juste fait(e) pour moi!

Native language
    Hungarian

Szerintem mind a kettő elfogadható. Az eredeti mondatban a "meg" (befejezettség) van inkább kiemelve, a kijavítottban pedig inkább maga a "csúszás". A meg igekötő esetében nehéz érzékelni értelembeli különbséget, de más igekötő esetében azt hiszem érzékelhető:

... annál könnyebben csúszhat le (végezhet csúszó mozgást lefelé, esetleg ismételten is)
    ... annál könnyebben lecsúszhat (azaz egészen le - befejezett, egyszeri cselekvés)

Lementem a lépcsőn (le is értem; befejztem a "menést")
    Mentem le a lépcsőn (nem biztos hogy le is értem; lefelé menő mozgást végeztem)
    Last edited by francisgranada; 18th April 2013 at 11:42 AM. Reason: Pontosítás

Native language
    Hungarian - Hungary

Szerintem a mondat elég határeset, ezért lehet gond eldönteni, hogy min van a hangsúly, de a a szöveg segít.

Az a mondat, amiben a megcsúzhat szerepel, szerintem azt fejezi ki elsősorban, hogy ez a jelenség előállhat abban az esetben, ha a mondat első fele teljesül. (A megcsúszás eseménye nem érinti váratlanul az olvasót.)

Az igekötő és az ige felcserélésével pedig arra kerül a hangsúly, hogy ez a fajta probléma állhat elő, ha a mondat első fele teljesül, a megcsúszás eseménye hangsúlyos lesz és váratlanabbul érintheti az olvasót, mint az előző esetben.

Tekintve, hogy a szövegben már volt szó korábban erről a fajta következményről, a megcsúszás mint jelenség nem érinti újonnan az olvasót, tehát emiatt (bár értem a kérdésben a kétkedést) kár lenne szerintem kijavítani a szórendet.
    Nem az mutat tudósságot, aki sok nyelven beszél, hanem aki hasznos dolgokat tud mondani rajtuk. (Comenius)

Native language
    Hungarian - Hungary

Quote Originally Posted by francisgranada View Post
    ... Az eredeti mondatban a "meg" (befejezettség) van inkább kiemelve...
    Francis, itt szerintem a meg igekötő nem a befejezettségre utal, hanem épp ellenkezőleg, a cselekvés beálltára, indulására. (Ilyen is van!)
    Nem az mutat tudósságot, aki sok nyelven beszél, hanem aki hasznos dolgokat tud mondani rajtuk. (Comenius)

Native language
    Hungarian

Quote Originally Posted by Zsanna View Post
    Francis, itt szerintem a meg igekötő nem a befejezettségre utal, hanem épp ellenkezőleg, a cselekvés beálltára, indulására. (Ilyen is van!)
    Elfogadom. De nem vagyok biztos benne, hogy az igekötő az, ami a cselekvés beálltára utal. Talán inkáb maga a "csúszni" ige engedi meg ezt az értelmezést, kontextustól függően ...

Native language
    Hungarian - Hungary

Re: megcsúszhat vagy csúzhat meg

Ezen kár lenne vitatkozni, de az biztos, hogy

"csúszni lehet a jégen" (= kezdeti és vég időpont megjelölése nélkül, folyamatos lefolyással, akár élvezetből is) és a "meg lehet csúszni a jégen" (= hirtelen, aránylag rövid idő alatt lejátszódó esemény, általában kellemetlenül érinti a cselekvőt) szerintem elég jól érezteti a különbséget.

Native language
    Hungarian

Re: megcsúszhat vagy csúzhat meg

Nem helytelen, sőt helyes.
    Az lehet, hogy a cikkíró egy kicsit mást akart mondani, mint amit Te érteni véltél.

A cikkírónál a fontosabb, hogy könnyebben, nálad viszont a csúszhat. Majdnem mindegy.

Te azért hoztad előbbre a csúszhatott, mert számodra az a lényegesebb, míg a cikkírónak kevésbé.

A magyar nyelvben magyar anyanyelvűeket igen ritkán kell szórend miatt kijavítani, mert majdnem mindenhogyan helyes, a szavak fontossága dönti el a sorrendet.
    Amúgy a könnyen csúszhat meg, vagy könnyen megcsúszhat egyik sem helytelen. A beszélő ízlésére és mondanivalójára van bízva.
    Szerintem.