Results 1 to 13 of 13

Thread: pán a paní

Native language
    Hungarian

pán a paní

Dobrý den, slovo pán a paní mohou také znamenat: manžel - manželka.
    Větu typu: Jak se má vaše paní? -- jsem už slyšel.
    (asi) Nikdy jsem ovšem neslyšel větu typu: Jak se má váš pán? -- lze to říct? Jak to zní?
    Děkuji.
    [ɒkinɛk humorɒ vɒn, mindɛnˤtud, ɒkinɛk niŋʧ, mindɛnrɛ ke.pɛʃ]

Native language
    Slovak

Re: pán a paní

Quote Originally Posted by Encolpius View Post
    Jak se má vaše paní [manželka]?
    Jak se má váš pán [manžel]? Nikdy jsem to neslyšel v tomto kontextu a zní to velmi divně.
    Manifest plainness, embrace simplicity, reduce selfishness, have few desires. - Lǎozǐ

Native language
    Czech

Pravděpodobně jsem to již slyšel (bez zájmena váš). V případě starších manželů si to dovedu představit. Nějaká paní se zeptá jiné paní: "Jak se má pán? Jak se vede pánovi?"

Oslovení manžela/manželky "můj pane" a "má paní" se používá v historických románech a filmech.

Native language
    Czech

Souhlasim s tim, ze pan se tyka predevsim starsi generace a jsem si temer jista, ze ve filmech pro pametniky se to skutecne pouziva. V bezne mluve soucasnych manzelu je ovsem veta "jak se ma vas pan" zcela zvlastni.

Native language
    Hungarian

Tak je to zajímavé, ne? Vaše paní se používá běžně, ale Váš pán už ne....

Native language
    Czech

To rozhodne - jeste me napada, ze Vas pan by se klidne dalo pouzit, ale mysleno ironicky nebo jako vtip - zalezi samozrejme na vztahu s osobou, s niz by se hovor vedl;-)

Native language
    Hungarian

Tak ten nápad pro vtip mě moc potěšil... takže by šlo říct i někomu, s kým si tykám, např.: Jak se má tvůj pán? Ale říká se: jak se má tvůj pan manžel.

Native language
    Czech

Spis bych asi rekla: "A jakpak se dari panovi?" Urcite bych zachovala vykani, pripadne zajmeno vynechala. Pro tykani mi to uz nezni, i kdyz (podle situace a invence) by to asi slo.

Native language
    Czech

Jak se má pán?/ Jak se vede pánovi? Jak se vede panu manželovi? zní trochu staromódně, ale lze to stále slyšet. Vaše paní mi zní uctivěji než Vaše žena.

Native language
    Czech

Dobrá otázka. V mých uších u slova pán převládne význam "master", obzvláš ve spojení "její pán". Zato moje babička to používala jako svého druhu protiklad manžela, "vodila si domů pány".
    -

Native language
    Czech

Ano, je pravda, ze to je taky mozne rict. Ale to uz je mnozne cislo, takze je i jasne, ze se o manzela nejedna. Jinak pan jako "master" bych videla spis v historickem kontextu, pripadne nabozensken (Pan Buh).
    Pak lze jeste zdrobnele "panicek", ale to uz se dostavame jinam;-)

Native language
    Czech

"Jak se má váš pán?" - nelze
    "Jak se má pán? Jak se vede pánovi?" - ani u starších lidí bych to nečekal
    "můj pane" - oslovení označující podřazenost ženy svému muži
    "má paní" - používali to poddaní (nejen královny) nebo muži, kteří se dvořili ženě
    "Jak se má tvůj pán?" - ani když si s dotyčnou tykáte, tak to nepoužívejte.
    "jak se má tvůj pan manžel" - lze to použít, ale běžnější je vyřadit slůvko "pan". Nebo vyřadit slůvko "tvůj" - v tom případě je to v mírné humorné nadsázce. Ne ta otázka, ale formulace otázky.

"A jakpak se daří pánovi?" - lze to použít, ale ne ve smyslu pro manžela. Spíš něco jako, jak se daří starému pánovi, o kterého pečuješ. Nebo jak se vede nějakému jinému pánovi. Jinak by to bylo, jak se daří tvému vlastníkovi/otrokáři/apod.
    "Jak se má pán?" - dtto
    "Jak se vede pánovi?" - dtto
    "Jak se vede panu manželovi?" - Lze to použít. Pokud je to myšleno vážně a proneseno bez nadsázky v řeči, pak takovou otázku pokládá někdo, kdo není blízkým známým.
    "Vaše paní mi zní uctivěji než Vaše žena." - Mně naopak. "Vaše žena" neurazí. "Vaše paní" může být uctivé, ale ve většině případů je to degradováno. (Jinak by to bylo jako u těch historických filmů, kdy si dva sluhové povídají a jeden se ptá druhého na jeho šéfovou.)

Jestli něco z toho, co jsem kritizoval, někdo používá, tak třeba, ale mně to zní hrozně.

Native language
    Czech

Já bych k tomu ještě dodala, že ani věta "Jak se má vaše paní?" není už moc obvyklá - dovedu si to představit opravdu u starších lidí, kteří se spolu baví jednou za čas, ale moje babička ani moji rodiče už by to neřekli. Ve starých filmech a knihách to určitě bude, ale dneska bych řekla, že v situaci, kdy se lidé znají lépe řeknou: Jak se má žena? V situaci, kdy se znají méně, tak: Jak se má manželka? Slušní a starší řeknou "paní manželka".

Quote Originally Posted by Encolpius View Post
    Dobrý den, slovo pán a paní mohou také znamenat: manžel - manželka.
    Větu typu: Jak se má vaše paní? -- jsem už slyšel.
    (asi) Nikdy jsem ovšem neslyšel větu typu: Jak se má váš pán? -- lze to říct? Jak to zní?
    Děkuji.