1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

ě vokal

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by wtfpwnage, May 29, 2013.

1. wtfpwnage Junior Member

English
    Note that ě is not a separate vowel. It simply denotes [ɛ] after a palatal stop or nasal (e.g. něco[ɲɛtso]) and [jɛ] after other consonants (e.g. [bjɛ]).

Souhlasite stim?

Me se zda ze teda ě je samostatny vokal, kdyz to dokazu rict i samotny, vyslovnost je neco jako ije, takze semi-triphthong.

Brali byste to jako samostatny vokal?

2. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Croatian (štokavski, jekavski)
    Jak jsi sám napsal, něco je [ɲɛt͡so], tj. ňetso. Semi-triphthong with approximant.. nice nice. It's just a grapheme for the vowel /ɛ/ that palatalises preceding consonant.

3. bibax Senior Member

Czech
    Ale s výjimkou d, t, n se jedná o jotaci, která se udržela po b, p, v, m, f (bě, pě, ... se vyslovuje bie, pie, ... s jakousi polosamohláskou).

Po ostatních souhláskách jotace zmizela (ve staročeštině bylo i rucě, nozě, múšě, sě, atd.).

4. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Já bych tomu neřekl jotace. Podle mě je jotace třeba suchý → sušší.
    Rǫka → rǫcě, noga → nozě atd. je sibilarizace veláru.

Last edited: May 29, 2013
  5. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Shodou okolností, jeden profesor s FFUK mi ukazoval výsledky výzkumu, který provedl se svou koleginy, také profesorkou na FFUK, o vnímání a výslovnosti českého ě. Zda je to monoftong /e/ (mezi /i/ a /ɛ/), nebo dokonce diftong. Zajímavé se bylo pak podívat na rozdily ve výzkumu mezi Češtími a Moravštími mluvčími.

6. risa2000 Junior Member

Ale nenech se tím odradit ;).

7. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Děkuji, risa2000! ) Že prý "koleginy"!! (nevím, jak jsem si představoval palatalné "n" před "y" :facepalm: ) :D A to ještě bylo 22 h, nic moc. A jasně, role životnosti u plurálu m. r. hraje roly jen v N a V (1. a.. 5.? pádě).

Share This Page