Ρε

Discussion in 'Ελληνικά (Greek)' started by Ntwson, Jul 31, 2014.

1. Ntwson

Ntwson Junior Member

Hi, everybody! Thank you for all your answers. I have a question about the word . I hope it is not a bad word since it is not in this wonderful dictionary. Well, I see it in many comments on YouTube, so what does it mean? Is it a slang? How is it acceptable in writings (such as a book)? In case you need some examples, I show some YouTube results for this word, such as: (1) Κουράγιο ρε Παντέλη! (2) Δε σου φτάνει ρε; (3) ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ- ΡΕ! (4) Σταυρος Κωνσταντινου - Α ρε νυχτα (5) Tus - χόρτο ρε βλάκα (6) ΤΡΑΒΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΚΑΙ ΑΛΑΝΗ - Σοφία Παπάζογλου. That's all. Thank you so much for supporting me whenever I ask for help here!

2. Agró

Agró Senior Member

High Navarre
    Spanish-Navarre
    It's an interjection (Hey!).

3. Andrious Senior Member

But not a polite one. So think of using it only when talking with close friends.

4. Ancolie Senior Member

french
    Μωρέ =Βρε=Ρε

Στα Γαλλικά, μπορούμε να το μεταφράσουμε με "mon vieux ! "

5. Perseas Senior Member

Athens - GR
    Greek
    Υπάρχει και το «ωρέ» που είναι παρωχημένο,όπως λέει και το Βικιλεξικό, αλλά σε κάποιες περιοχές το λένε ακόμη.
    Ακόμη το «μπρε».

Last edited: Aug 3, 2014
  6. shawnee

shawnee Senior Member

Melbourne
    English - Australian
    Περίπου ναι, όμως το «mon vieux» μου φαίνεται πιο ευγενικό.

7. Ancolie Senior Member

french
    Mon vieux είναι πολύ οικείο, το λες μόνο σε φίλους που έχεις από τα νιάτα σου.

8. Rallino Moderatoúrkos

Ankara
    Turkish
    Γεια σας,

Έχω κι εγώ μια ερώτηση για το « ρε ».
    Μπορώ να το χρησιμοποιήσω με όλους τους φίλους μου; Είναι πιθανό να το πω σε μια γυναίκα, η οποία είναι μια φίλη μου, ή ως άντρας, με γυναίκες θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω τουλάχιστον το « βρε » (και όχι το « ρε ») παρόλο αν και είναι φίλες μου; Οι γυναίκες χρησιμοποιούν ρε / βρε μία με την άλλη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

9. Ntwson

Ntwson Junior Member

Σας ευχαριστώ πολύ!

10. Perseas Senior Member

Athens - GR
    Greek

Με όποιους αισθάνεσαι οικειότητα (φίλους, φίλες) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και τα δύο (το «βρε» είναι λίγο πιο ήπιο). Αν όμως προσφωνήσεις έτσι κάποιον άγνωστο μπορεί να εκληφθεί ως αγένεια. Και οι γυναίκες τα λένε μεταξύ τους.

11. Rallino Moderatoúrkos

Ankara
    Turkish
    Κατάλαβα.
    Ευχαριστώ πολύ, Perseas! :-]

12. Andrious Senior Member

βέβαια, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... κάποιοι/ες μπορεί να παρεξηγηθούν για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα/ λεγόμενα από ένα "ρε"... οπότε χρησιμοποίησέ το με δική σου ευθύνη! :d

Share This Page