„Core values” - de tradus

Discussion in 'Română (Romanian)' started by vincix, Feb 18, 2014.

1. vincix Senior Member

Romanian
    Salut,

Mă interesează să traduc sintagma „core values” în limba română. E sensul mai general, corporatist.

Un exemplu ar fi:

I’m thinking about a company that shares your core values. In my experience, when a person’s core values are not aligned with a company’s values, it’s rarely a great situation—short term or long term.

2. int New Member

Romanian
    Îmi pare că expresia generală este "valori fundamentale".

Exemplu: "Politica noastră este condiţionată de scopurile generale ale firmei [...], fiind clădită pe valorile umane fundamentale, formate în timp, ca o carte de vizită a firmei."

Last edited: Feb 20, 2014
  3. vincix Senior Member

Romanian

Mulțumesc pentru răspuns.

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Variante:

Valori sau principii esențiale - gândindu-mă că esență e mai aproape de core, sau chiar principii călăuzitoare. Uită-te și aici în paragraful "Corporate Core Values".

"... are the guiding principles that help to define how the corporation would behave."

Later,
    .

5. vincix Senior Member

Romanian
    Da, dar aici nu e o problemă de semantică, ci mai degrabă de convenție, adică de felul în care sintagma a ajuns să fie cunoscută. Și eu însumi am întâlnit, ulterior, varianta cu „valori fundamentale”.

6. fathe Junior Member

Romanian
    „valori de bază”

Last edited: Feb 27, 2014
  7. vincix Senior Member

Romanian
    O contribuție realmente esențială după tot ce s-a scris mai sus!

8. fathe Junior Member

Romanian
    Ai dreptate, contribuția intră în "core values"

Last edited: Mar 5, 2014
  9. Manyeo New Member

Bruxelles
    Romanian
    Valori fundamentale sună cel mai bine...

De exemplu, "the core values of the European Union" se traduce în mod oficial prin "valorile fundamentale ale Uniunii Europene".

Share This Page