1. WARNING: The forums will close for maintenance for 30-40 minutes starting at 10 am US Eastern Time (GMT -4, 4 pm in most of Europe).

A da în folosinţă

Discussion in 'Română (Romanian)' started by lucigalati, Jan 15, 2014.

1. lucigalati Junior Member

Care este cel potrivit mod de a traduce în engleză " a da în folosinţă" referitor la o unitate şcolară?
    Vă mulţumesc!

Last edited by a moderator: Jan 20, 2014
  2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Ne trebuie contextu' oameni buni, și diacriticele!

Depinde de ce vrei să exprimi, inauguration, (grand) opening, to begin operation, opened its gates to the students/pupils...

Later,
    .

3. lucigalati Junior Member

A da in folosinta o scoala cred ca nu are decat un singur sens, motiv pentru care nu am publicat contextul intreg.
    In fine, e vorba despre fraza" scoala arata ca si cand abia ar fi fost abia data in folosinta".
    Varianta mea de traducere e " the school looked like as if it has just opened its door to the students for the first time".
    Fiind parte dintr-un eseu, limbajul literar este binevenit.
    Multumesc anticipat pentru eventualele idei!
    P.S. - Nu detin caractere diacritice pe tastatura.

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Păi să le luăm în ordinea inversă a numerelor de pe tricou :)

1.
    Nici eu nu deţin tastaturi cu alte caractere dar folosesc romanian.typeit.org, sau, la nevoie, în fiecare fereastră de editare este un mic meniu pulldown cu toate semnele diacritice româneşti.

De ce insistenţa asta cu diacriticele, păi pentru că, aşa cum scrie la regulament (dacă-s şi moderator pot să-i dau cu reglementu'-n sus şi-n jos toată ziua :p) pe care îl poţi (re)citi în sticky-ul de pe pagina româneasca, WordReference este un site de dicţionare, şi de exemplu, dacă cineva caută cuvântul "folosinţă" va da şi peste discuţia dumitale, unde folosinţă e scris fără diacritice şi aşa mai departe.

Continuând pe aceeşi linie, la regulament zice că: a) ne trebuie context şi b) ne trebuie şi o încercare de traducere din partea dumitale. Şi să nu ne fie cu supărare, n-am făcut eu regulile, WR le-a făcut :)

Punct şi de la capăt...
    Hmm, asta e la latitudinea celui care traduce şi după reguli, trebuie.

Şi atuncea vin şi zic, carevasăzică... eseu, limbaj literar, deci detalii de context. Poate cineva să scoată ceva mai mult decât traducerea dumitale, care nu-i rea deloc?

The school appeared brand spanking new and shiny, like an eager host anxious to receive its very first guests, the students. Dar divagăm fără pricină... :)

Toate bune şi mai poftim,
    farscape (moderator)

5. lucigalati Junior Member

Mulțumesc.

Last edited by a moderator: Jan 24, 2014
  6. misadro

misadro Senior Member

Care este cel mai potrivit mod ...
    Also ...
    the school looked as if it had just opened ...

Share This Page