accesibil din punct de vedere financiar

Discussion in 'Română (Romanian)' started by cornculapte, Jan 21, 2013.

1. cornculapte Senior Member

Romanian
    Cum s-ar traduce cel mai bine "accesibil din punct de vedere financiar"? Există vreo sintagmă în engleză?
    De exemplu în cazul unor servicii accesibile din punct de vedere financiar.

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Accesibile... adică prin comparaţie cu veniturile celor care accesează/folosesc serviciile sau cum? Îmi mai trebuie o referinţă în context ca să mă pot orienta.

Later,
    .

3. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Uite-aşa, fără context: affordable services. Se potriveşte? ...asta-i nuca, aici e peretele :)

Best,
    .

4. irinet

irinet Senior Member

Bucharest
    Romanian
    Services at minimum costs. Low-cost services.

5. cornculapte Senior Member

Romanian
    Cred că "at minimum cost" ar merge mai bine în contextul pe care îl am eu. Mulțumesc.

6. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Hmm... Minimum cost are nevoie de un calificativ, cum ar fi minimum cost for the user... și tot nu sună grozav. Într-o tranzacție financiară când ceva e oferit la minimum cost sau at cost, asta înseamnă că vânzătorul oferă/vinde marfa/serviciile la valoarea pe care a plătit-o el, fără să facă profit (sau așa vrea să se înțeleagă).

Eu unul n-aș folosi min cost pentru că nu reflectă direct idea că este vorba de prețul pe care îl plătește clientul ci mai degrabă o posibilitate de profit pentru vânzător ;)

Un serviciu poate să fie oferit la minimum cost și să nu ți-l permiți: un mani-pedi la coreeni e numai $125, cel mai ieftin din cartier da' nu mi-l pot permite când sunt pe șomaj (hypothetically speaking... )

Low/(very) affordable user fees ar fi o altă posibilitate, dacă tot n-avem contextu' și ne dăm cu presupusu' pentru serviciile oferite de guvernul canadian/american, de la pașapoare și până la asistență socială se percep user fees - care nu-s întotdeauna affordable.

f.
    .

Last edited: Jan 25, 2013
  7. cornculapte Senior Member

Romanian
    Hmmmm... ai dreptate farscape, legat de minimum cost. Păi o să trec atunci pe affordable. Era vorba despre niște servicii psihologice noi, care să fie accesibile din punct de vedere financiar. Într-adevăr, la prețul minim, serviciile psihologice tot nu sunt foarte accesibile.

Share This Page