1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

accesibil din punct de vedere financiar

Discussion in 'Română (Romanian)' started by cornculapte, Jan 21, 2013.

1. cornculapte Senior Member

Romanian
    Cum s-ar traduce cel mai bine "accesibil din punct de vedere financiar"? Există vreo sintagmă în engleză?
    De exemplu în cazul unor servicii accesibile din punct de vedere financiar.

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Accesibile... adică prin comparaţie cu veniturile celor care accesează/folosesc serviciile sau cum? Îmi mai trebuie o referinţă în context ca să mă pot orienta.

Later,
    .

3. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Uite-aşa, fără context: affordable services. Se potriveşte? ...asta-i nuca, aici e peretele :)

Best,
    .

4. irinet

irinet Senior Member

Bucharest
    Romanian
    Services at minimum costs. Low-cost services.

5. cornculapte Senior Member

Romanian
    Cred că "at minimum cost" ar merge mai bine în contextul pe care îl am eu. Mulțumesc.

6. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Hmm... Minimum cost are nevoie de un calificativ, cum ar fi minimum cost for the user... și tot nu sună grozav. Într-o tranzacție financiară când ceva e oferit la minimum cost sau at cost, asta înseamnă că vânzătorul oferă/vinde marfa/serviciile la valoarea pe care a plătit-o el, fără să facă profit (sau așa vrea să se înțeleagă).

Eu unul n-aș folosi min cost pentru că nu reflectă direct idea că este vorba de prețul pe care îl plătește clientul ci mai degrabă o posibilitate de profit pentru vânzător ;)

Un serviciu poate să fie oferit la minimum cost și să nu ți-l permiți: un mani-pedi la coreeni e numai $125, cel mai ieftin din cartier da' nu mi-l pot permite când sunt pe șomaj (hypothetically speaking... )

Low/(very) affordable user fees ar fi o altă posibilitate, dacă tot n-avem contextu' și ne dăm cu presupusu' pentru serviciile oferite de guvernul canadian/american, de la pașapoare și până la asistență socială se percep user fees - care nu-s întotdeauna affordable.

f.
    .

Last edited: Jan 25, 2013
  7. cornculapte Senior Member

Romanian
    Hmmmm... ai dreptate farscape, legat de minimum cost. Păi o să trec atunci pe affordable. Era vorba despre niște servicii psihologice noi, care să fie accesibile din punct de vedere financiar. Într-adevăr, la prețul minim, serviciile psihologice tot nu sunt foarte accesibile.

Share This Page