1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

afroameričan

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by littledogboy, Jan 15, 2013.

1. littledogboy

littledogboy Senior Member

Dobrý den,

vím, že to slovo existuje – poradíte mi ale, zda se běžněji říká černoch nebo afroameričan? Řekněme třeba o Obamovi?

Díky!

2. Zrzejda Junior Member

Ahoj :), já bych řekla, že afroameričan se hodí do psaného textu, v hovoru se říká spíš černoch.

Last edited: Jan 16, 2013
  3. Hrdlodus

Hrdlodus Senior Member

U nás na pojmenování lidí černé barvy pleti nejsme tak citliví jako Američané.
    Afroameričan se již tak zažilo, že v oficiálním projevu je to nejlepší varianta. V běžném hovoru se používají obě varianty podle toho, jak chce být řečník korektní.
    O Obamovi, jako o prezidentovi, budeme běžně mluvit jako o afroameričanovi. O nějakém obyčejném afroameričanovi budeme spíše mluvit jako o černochovi. Ale i zde je afroameričan korektnější.
    Spíše záleží v jaké jste společnosti. Vyšší či vzdělanější společnost bude používat afroameričan, ale pokud nejsou na to příliš citliví, označení černoch je nerozhodí. Běžnější spločnost mezi sebou bude mluvit o černoších a o černých (černejch - nespisovná forma, v běžné řeči častější).
    Každopádně označení afroameričan platí pouze pro černochy z Ameriky. O Francouzských černoších se vyjadřujeme jako o černoších nebo korektněji o osobách černé barvy pleti, afričtích přistěhovalcích či potomcích afrických přistěhovalců. Běžné je použití černošská komunita.
    Často mluvíme o černých - zpodstatnělé přídavné jméno.
    Označení negr je i u nás hanlivé.

4. littledogboy

littledogboy Senior Member

Děkuju, tohle info jsem potřeboval.

5. werrr Senior Member

Slovo afroameričan používají převážně čeští novináři, kteří nemají na víc než otrocký překlad z angličtiny.

Kdybych tomu jednomu černochovi, který v našem městě žije, říkal afroameričan, připadal bych si jako blbec. V Africe se narodil jeho dědeček a s Amerikou nemá nic společného.

Ostatně my běloši si také neříkáme euroevropané ani po americkém příkladu kavkazané.

Last edited: Feb 16, 2013

Share This Page