1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

BCS: trompette à clavettes (FR.)

Discussion in 'Other Slavic Languages' started by Pajapatak, Mar 9, 2013.

1. Pajapatak Senior Member

Belgrade, Serbie
    serbe / Serbian
    Ćao svima.
    Zna li neko kako se na srpskom kaže truba "à clavettes" (za razliku od trube sa ventilima, pistonima). Clavette = klin, čivija, zaperak (po Medić-Loranovom rečniku).
    Unapred hvala na eventualnoj pomoći.

2. Jeki Junior Member

Belgrade
    Serbian
    Ćao, Pajo!
    Taman sam pomislila da ću ti skratiti muke i naći rešenje, ali ništa. Pogledala sam u jednom rečniku muzičkih termina i nema toga. Nema reči clavette. Možda je to neka igra reči:confused:
    Na Internetu sam pronašla da postoji neko mesto koje se zove Clavette u Francuskoj...
    Treba proveriti da li postoji trompette à clavettes, kao vrsta trube... Koliko sam ja videla, clavette ima neko tehnicko značenje, nešto za spajanja delova, ali nema primera za instrument...
    Pozdrav!

3. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    To mu dođe ovo?

http://en.wikipedia.org/wiki/Keyed_trumpet

(Nemam pojma o toj problematici, ali možda ti olakša traganje...)

P.S. Sudeći po vrlo ograničenim rezultatima pretraga na Guglu, u pitanju su rane trube sa mehanizmima sličnim onim na klarinetu. Sa podjednako ograničenim rezultatima za klarinet, izgleda da se ti delovi tamo zovu klapne. Dakle, truba sa klapnama ili truba na klapne bi možda, ako, eventualno, bio jasan prevod onima koji malo bolje poznaju materiju.

Toliko od iskusnog guglera... :)

Last edited: Mar 9, 2013
  4. Jeki Junior Member

Belgrade
    Serbian
    Francuzi bi rekli: Chapeau! Bravo, Dujo!
    Ne razumem se nimalo u problematiku, ali mislim da si na dobrom putu, zato što je clavette na engleskom key (keyed trumpet).

Svaka čast još jednom! Sada znam kome da se obratim kad treba nešto zakovrnuto da se izgugla. :)

5. Pajapatak Senior Member

Belgrade, Serbie
    serbe / Serbian
    Hvala vam oboma, Jeki i Dujo! Šta bih ja bez vas?!
    Truba sa klapnama uopšte nije loše rešenje, utoliko pre što nije posredi stručan tekst, već (prilično glup) roman u kome jedan lik "zna sve o trubama sa ventilima i onim à clavette, lakiranim i posrebrenim..." Dakle, autor je samo hteo da se napravi pametan, a ja opet ne bih da ispadnem glupa ako knjiga dođe u ruke nekoga ko se razume u ovu problematiku.
    :)

Share This Page