BCS: velim

Discussion in 'Other Slavic Languages' started by qwqwqw, May 7, 2013.

1. qwqwqw Senior Member

Bayern, D
    Bulgarisch
    MOD EDIT: Moved from THIS thread.

Hvala. Kakav je ovaj glagol, vele?

Last edited: May 11, 2013
  2. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    Neobičan. :D

Glagoli kazati, reći i veliti (?) (Ne znam čak ni infinitiv) su sinonimi, ali su u supletivnom odnosu: ne koriste se podjednako u svim vremenima.

Prezent: kažem/velim
    Perfekt, kondicional: rekao sam/bih (ređe: kazao sam/bih)
    Futur: reći ću/kazaću (podjednako)

Velim se koristi gotovo isključivo u prezentu, i to samo u nekim dijalektima (crnogorskim, ali i kajkavskim).

3. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Croatian (štokavski, jekavski)
    Po meni i u ostalim štokavskim.

4. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    U Srbiji i Bosni bogme ne. Ono, nije nepoznat, ali je daleko od svakodnevne upotrebe.

5. Pajapatak Senior Member

Belgrade, Serbie
    serbe / Serbian
    Bogme, jedno vreme su u "Blicu" koristili taj glagol kad citiraju nekoga, valjda su hteli da izbegnu stalno ponavljanje (kaže, ističe, naglašava taj i taj/ ta i ta...), ali su (na sreću) odustali. Valjda su shvatili da je potpuno deplasirano i neprirodno.

6. slavic_one

slavic_one Senior Member

Prague, Czech Republic
    Croatian (štokavski, jekavski)
    Ne mogu tvrditi sto posto, ali meni "kad ti velim..." zvuči sasvim prirodno.

7. DenisBiH

DenisBiH Senior Member

Interesantno. Meni je velim nekako tipično kolokvijalno bosanski. Zbog toga kolokvijalnog prizvuka možda se ne koristi u formalnijim situacijama, ali daleko od toga da bih ga smatrao nezastupljenim. No, nisam baš upoznat sa govorima Crne Gore, pa ne mogu ništa reći o tome koliko ga se ovdje koristi u poređenju sa CG. Možda postoje regionalne razlike unutar BiH?

Last edited: May 11, 2013
  8. PhilipPirrip New Member

Dalmatia/Croatia
    Croatian
  9. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    Verovatno. Ja ga baš i nemam u idiolektu. Ponekad bih možda upotrebio frazu ko veli(m), ali ga tu doživljavam kao fosilizovan oblik. Inače, kao što reče Pajapatak, doživljavam ga markiranim i blago arhaičnim, otprilike kao kad bi neko upotrebio imperfekt.

10. DenisBiH

DenisBiH Senior Member

Interesantno. Doduše, ja ponekad zaboravim da su meni otac i cijela ta strana porodice iz Crne Gore, možda mi se i zbog toga čini relativno normalnim, iako kolokvijalnim. Sad kad kažeš, možda i blago arhaičnim.

Share This Page