1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

commodity lottery

Discussion in 'Polski (Polish)' started by agata88, Jan 6, 2014.

1. agata88 Junior Member

Warsaw
    polish
    Hej, ktoś może wie, co to znaczy? To termin ekonomiczny.
    Kontekst: "The main beneficiaries of the commodity lottery were those countries that were best placed to satisfy the ever-growing demand for foodstuffs and raw materials by the expanding economies of Europe an USA".
    "The advantages of the commodity lottery for certain products could easily be swamped by the decline of traditional exports, however."
    Będę wdzięczna za pomoc, bo nie mam pojęcia, o co chodzi...

2. Thomas1

Thomas1 Senior Member

polszczyzna warszawska
    Nie proponuję tłumaczenia, bo nie wiem, czy istnieje oficjalne. Z tego, co znalazłem na temat "commodity lottery" w internecie wynika, że jest to termin zaproponowany przez Carlosa Díaz-Alejandra, ekonomistę specjalizującego się w Ameryce Łacińskiej. W skrócie chodziło mu o to, że w Ameryce Południowej eksport produktów zależny był od położenia geograficznego (co przekłada się na różne specjalizacje eksportowe) i przypadku (popytu na eksportowane produkty).

Do poczytania:
    The Cambridge Economic History of Latin America, Volume 2
    edited by Victor Bulmer-Thomas, John Coatsworth, Roberto Cortes-Conde
    http://books.google.pl/books?id=i9p...page&q=" commodity lottery" alejandro&f=false

Historia contemporánea de América
    By Joan del Alcàzar Garrido, Joan del Alcàzar, Nuria Tabanera, Josep M. Santacreu, Antoni Marimon, Antoni Marimon Riutort, Josep Miquel Santacreu Soler, Nuria Tabanera García
    http://books.google.pl/books?id=vbQ...v=onepage&q=" Diaz-Alejandro" lotería&f=false

3. agata88 Junior Member

Warsaw
    polish
    Dzięki serdeczne:) cytaty pochodzą właśnie z tej 1. pozycji, ale niestety nie jest to tam nigdzie jakoś jasno wyjaśnione. Myślałam, że może istnieje odpowiednik w języku polskim. Też mi się wydaje, że to by oznaczało coś takiego.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję!

4. Ben Jamin Senior Member

Norway
    Polish
    Chyba możnaby to w tym kontekście przetłumaczyć jako “loteria eksportu surowców”, lub „loteria surowcowa”. W tym wypadku surowce należy rozumieć jako minerały (węgiel, ropa naftowa, rudy metali) oraz produkty rolnicze, gdyż takowe głównie eksportowano do krajów rozwiniętych. „Loteria towarowa” byłaby lepsza, gdyby chodziło o handel obustronny.
    A „loteria” dlatego, że kraje stawiały na produkcje towarów, na których mogły zarobić ale teź stracić w wypadku spadku cen.

5. Agiii

Agiii Senior Member

Polish
    Tu wydaje się to dobrze wyjaśnione:
    http://lmonasterio-en.blogspot.de/2010/10/commodity-lottery-xxi-edition.html
    To chyba luźna idea, nie jakaś popularna teoria. Zajmuję się Amer. Łacińską, ale z tym terminem spotykam się po raz pierwszy.

6. agata88 Junior Member

Warsaw
    polish
    Dziękuję. Poczytałam, wszystko wiem:)
    Pozdrawiam!

Share This Page