Cuvinte de origine daca

Discussion in 'Română (Romanian)' started by ancuta, Nov 12, 2007.

1. ancuta Junior Member

PHOENIX, ARIZONA
    Romanian
    Mai isi aminteste cineva din scoala generala cuvintele care provin din lb. daca? Le-am cautat in DEX pe cele de care-mi amintesc eu, dar DEX le listeaza cu alta origine.

2. Trisia

Trisia mod de viață

București
    Romanian
    O, nu! Amintiri din generală... brrrr.

Uhhh... parcă erau cele cu varză, brânză, barză, amurg, moşneag, copil şi nu mai ştiu ce. Bine, în general e vorba de cuvinte cu origine necunoscută, drept pentru care se presupune că vin din limba dacă.

3. OldAvatar Senior Member

Bucharest
    Romanian
    http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_cuvinte_rom%C3%A2ne%C5%9Fti_mo%C5%9Ftenite_probabil_din_limba_dac%C4%83

In orice caz, orice referire la cuvintele de limbă dacă trebuie privită cel puţin cu reticenţă, având în vedere lipsa oricăror dovezi scrise referitoare la limba dacă.
    Părerea mea personală este că multe dintre aceste cuvinte au fost desemnate ca fiind dacice doar din motive propagandistice.

Două cazuri concrete:
    brânză, vezi latinescul prandium (prânz), vezi evoluţia similară a cuvintelor brânză şi prânz.
    mal, vezi latinescul mal (rău), şi albanezul mal (munte); pentru navigatori, de multe ori malul însemna un lucru foarte rău, care putea sfărâma corabia de stânci sau o putea face să eşueze...

Share This Page