Czech dual pronoun

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Roy776, Dec 30, 2013.

1. Roy776

Roy776 Senior Member

Kraków, Poland
    German & AmE
    Ahoj,

mám malou otázku o dvoiné číslo v češtině. Právě poslechl jsem si českou rapovou píseň, v ktérej zpěvák zpíva "Je mezí náma zeď". Píseň ta ma titul "V temnotě". Jsem byl překvapen kvůli skloňovaní zájmena 'my'. Jeho normalné skloňovaní v instrumentále je 'námi' a ne 'náma'. 'Náma' je staré instrumentalné skloňovaní toho slova.
    Tedy má otázka: Je dvojné čislo stále obvyklé v takich připadech, či je to jeno umělecká svoboda?

Předem už díky :)

2. Hrdlodus

Hrdlodus Senior Member

Je to hovorové. Nespisovné.
    Správně je "námi", ale běžně se používá nespisovné "náma".

3. onetwothreefour Senior Member

Jak už napsal přispěvatel přede mnou, tvar náma je spíše nespisovný. V psaném projevu bude lepší se tomuto tvaru vyhnout, v hovoru jej uslyšíte často. Troufl bych si tvrdit, že varianta náma bude v běžném hovoru převažovat.

4. kuba kuba Junior Member

>
    Jak už napsal přispěvatel přede mnou, tvar náma je spíše nespisovný. V psaném projevu bude lepší se tomuto tvaru vyhnout, v hovoru jej uslyšíte často. Troufl bych si tvrdit, že varianta náma bude v běžném hovoru převažovat.
    <

A já se pod tohle podepisuju.

Edit: podepisuji. :p

5. onetwothreefour Senior Member

Jen malý dodatek, abych vlastně odpověděl na původní dotaz. Jestli náma je opravdu starý instrumentál, tím si nejsem jist, k tomu jsem na internetu nic nenašel. Každopádně ale platí to, co jsem napsal, totiž že dnes se náma považuje za substandardní formu a ve formálnějším projevu je lepší použít námi. Máte-li chuť přečíst si něco ke dvojnému číslu, podívejte se na Internetovou jazykovou příručku.

6. werrr Senior Member

Duálová koncovka sedmého pádu plní v obecné češtině roli univerzální koncovky sedmého pádu (dvěma, třema, čtyřma, pětima, náma, pánama, ženama, hradama, kostma, městama, lidma...).

7. onetwothreefour Senior Member

To je zajímavé, to jsem nevěděl. Můžete uvést zdroj? K tomu bych si rád něco přečetl.

Share This Page