1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Delayed onset muscle soreness

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Encolpius, Jan 31, 2014.

1. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Milí rádcové, vůbec po Vás nechci nějaký odborný lékařský překlad. Zde se můžete podívat, o co se přesně jedná. Táži se Vás, jak vyjadřujete ten pocit několik hodin po intenzivním cvičení, běhu? Já mám pocit, že jsem slyšel: Mám namožené svaly. Napadá Vás ještě něco? Překvapil mě výraz "svalová horečka" :cool: Je to nějaký neologizmus? Zde je popis svalové horečky. Rozuměli byste mi, kdybych řekl, že mám svalovou horečku? :confused: Děkuji.

2. Hrdlodus

Hrdlodus Senior Member

Bolí mě svaly.
    Bolí mě celý člověk.
    Mám nohy jako konve.

3. Bohemos

Bohemos Senior Member

Česká republika
    Czech language/Čeština
    Dobrý den,

kdyby mi bylo ústně sděleno, že má dotyčný/-á tzv. "svalovou horečku", neuměl bych si tento termín - jednoznačně - přeložit, se Vám klidně - bez mučení - nyní přiznávám... :)!

Jediné opisy, formulace, které bych byl ochoten akceptovat, tj. bezpečně bych jim porozuměl, by byly ty, které jste již výše uvedli. Žádné jiné mě již snad ani nenapadají, kromě toho, že je tento fyzický stav spojen, spojován s křečemi (viz námaha)...

S poděkováním
    Bohemos

4. Enquiring Mind Senior Member

UK/Česká republika
    English - the Queen's
    V obecném smyslu, tedy ne jako odborný lékařský termín, lze říct "ozývají se svaly".

Když si vybavím cvičení u XXX na XXX, asi první mě napadne slovíčko "sranda". Na druhý den je srandy již méně, když se ozývají i svaly, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám.
    (source: fitvision.cz)

Mám za sebou okolo 300 km. Denně jej [přístroj] využívám celou 1,5 hodiny. Nepovolím, přestože dlouho netrénované svaly se stále ozývají. (source: dobryskutek.cz)

5. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Zkrátka a dobře, neexistuje žádný speciální označení, jako třeba v maďarštině, němčině nebo francouzštině.
    Děkuju všem.

6. kuba kuba Junior Member

Svalová horečka jsem nikdy neslyšel a nerozuměl bych tomu. Odborně taky neporadím, lidově celkem souhlasím s hrdlodusem:
    Bolí mě svaly. OK
    Bolí mě celý člověk. IDIOMATICKÉ, PĚKNÉ
    Mám nohy jako konve. NIKDY JSEM NESLYŠEL, ale v kontextu bych asi pochopil, a pak se zeptal "proč jako konve? :-D"

Ozývají se mi svaly. OK, sám používám

Tedy s nápady ostatních si člověk vystačí určitě, ještě možná obecněji, rád říkám JSEM ROZBITÝ JAK SARAJEVO. Ale to jsem po posilovně i po alkoholu, zkrátka když mě něco bolí, nebo mi není dobře apod. vždy po nějaké vykonané akci.

7. bibax Senior Member

Czech
    "Nohy jako konve" jsou nohy oteklé (otok/oedema je stav, při kterém se v tkáni vyskytuje více tekutiny, než za normálních okolností).

8. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Ja áno :). Ten výraz poznám tak z maďarčiny (izomláz) ako zo slovenčiny (svalová horúčka).

9. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Tak potom český výraz svalová horečka bude zřejmě neologizmus-slovakizmus....

10. Apollodoros

Apollodoros Junior Member

slovensky tiež: svalovica

11. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Takže slovensky "svalovica, svalová horúčka" se běžně používá? To je zajímavé!

12. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Áno. Ja osobne skôr svalovú horúčku poznám, ale počul som aj svalovicu.

13. vianie Senior Member

Slovak
  14. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Moc zajímavé, že ve slovenštině jsou až tři výrazy a v češtině ani jedna.... Zkusím někdy použít "svalovici nebo svalovku" pro srandu.... :)

15. kirmakX6on Junior Member

Praha
    Czech
    co já vím, tak svalová horečka je právě ten odborný termín. Pokud by ses ptal lidí, co chodí do posilovny, 95% z nich bude vědět, co to je....a když je budeš chvíli poslouchat, určitě to slovo uslyšíš. Já tomu slovu rozumím léta, považuji je za normální a standardní...nicméně jsem si vědom, že ne každý je může znát -- docela bych to připodobnil termínu "braní mimochodem". Každý šachista ví, co to je. Zeptej se ale někoho, kdo šachy neumí a nebude to znát. Já třeba vůbec netuším, co je to mejzlík. Dokonce ani nevím, jestli se píše správně mejzlík nebo majzlík. Zeptej se dělňase nebo kutila a dá ti hodinovou přednášku, o tom nepochybuji..... Slovní zásoba, kterou člověk ovládá je prostě silně ovlivněna jeho zájmy a koníčky... Nikdo nezná všechna slova svého jazyka.

16. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Zajímavé komentáře, kirmaxi...
    Pokud někoho zajímá téma svalová horečka u koní, můžete si poslechnout rady paní doktorky zde..... :)

Share This Page