dwadzieścioro czworo x dwadzieścia czworo

Discussion in 'Polski (Polish)' started by Denis555, Mar 18, 2007.

1. Denis555

Denis555 Senior Member

Cracóvia, Polônia
    Brazilian Portuguese
    Witam wszystkich!

Chciałbym wiedzieć, czy się mówi:
    Poznałem dwadzieścioro czworo dzieci
    Albo,
    Poznałem dwadzieścia czworo dzieci

I czy używa się zawsze tej formy kiedy mówimy o ludziach (zmieszanych, czyli, męzczyźni z kobietami) np.:
    Kupił prezenty trojgu ludziom.

Ale też kiedy mówimy na przykład o lekarzach albo studentach z obu płci:
    Co Paweł mówił o dziesięciorgu lekarzach?
    W szkole spotkałem trzydzieścioro studentów.

Z góry dziękuję!

2. Thomas1

Thomas1 Senior Member

polszczyzna warszawska
    Witaj Denis, :)

W tego typu sytuacjach najczęściej tylko ostatni liczebnik ma postać liczebnika zbiorowego, natomiast poprzedzające człony to liczebniki główne. Twój pierwszy przykład teoretycznie jest możliwy, ale nikt (lub, żeby nie być kategorycznym, prawie nikt) tego nie używa, ponieważ bliskość oro sprawia, że całe złożenie brzmi poprostu nienaturalnie, śmiesznie.
    Widziałem trzydzieści pięcioro dzieci jak grały w piłkę.
    Krzyrztof napisał artykuł o stu dwadzieściorgu dzieciach, żyjących w skrajnym ubóstwie oraz warunkach urągających godności ludzkiej w jednym z afrykańskich obozów pracy.

Nie, we współczesnej polszczyźnie większość ludzi nie używa tych form w odniesieniu do ludzi obojga płci, chyba, że pojawiają się one w niektórych tradycyjnych połączeniach, n.p.: Rzeczpospolita Obojga Narodów, Dziesięcioro przykazań, lub dwoje oczu, dwoje spodni, troje drzwi, dwoje sań, oboje rodzice (zauważ, że liczebniki zbiorowe używa się głównie z rzeczownikami które występują tylko w liczbie mnogiej lub w parach, chociaż nie ze wszystkimi--porównaj dwie ręce, dwie nogi). Ok, ale nie odchodźmy zbytnio od tematu wątku.
    Ta sama sytuacja, podejrzewam, że większość osób użyłaby tu:
    Co Paweł mówił o dziesięciu lekarzach.
    W szkole spotkałem trzydziestu studentów.
    mimo, że grupy ludzi, które spotkałeś były złożone z kobiet i mężczyzn. Niemniej jednak, poprawność gramatyczna wymaga użycia liczebników zbiorowych, jeśli odnosimy się do grupy osób obojga płci.

Mam nadzię, że to rozjaśnia sytuację, jeśli masz dalsze wątpliwości, nie wahaj się pytać. :)

Pozdrawiam,
    Tom

3. Marga H Senior Member

Poland,Polish
    Pozdrowienia.

4. Thomas1

Thomas1 Senior Member

polszczyzna warszawska
    Zapomniałem o tym, cenna poprawka, Marga, w przeciwnym razie ktoś mógłby być rzeczywiście zmieszany. :D

Tom

5. Denis555

Denis555 Senior Member

Cracóvia, Polônia
    Brazilian Portuguese
    No, właśnie! :D Miałem na myśli „mieszane” tak jak, np. napoje mieszane, mieszane uczucia, i nie „zmieszane”.

O ludziach obojga płci, więc, jeśli to nie bardzo ważne powiedzieć, czy chodzi tutaj o ludzi obojga płci, nie używa się liczebników zbierowych!

Dziękuję wam za pomoc. No teraz to jasne! :)

6. Marga H Senior Member

Poland,Polish
    Cześć Denis,
    nie jestem tak całkiem pewna, czy dobrze zrozumiałeś Toma.
    Forma trzydzieścioro studentów albo dziewięcioro lekarzy jest poprawna, chociaż rzeczywiście większość Polaków powiedziałaby ( z lenistwa? )
    trzydziestu studentów albo dziewięciu lekarzy.
    Ale gdyby na przykład studentów lub lekarzy było troje lub dwoje ( różnej płci ) nikt, wiedząc o tym, nie powiedziałby,że jest ich trzech albo dwóch.
    Myślę, ze po prostu o dużej grupie myślimy jak o całości i ważniejsza jest liczba osób, niż to jakiej są płci. Powyżej jakiej ilości osób grupa staje się duża? Sama jestem ciekawa, co o tym myślą inni polscy uczestnicy Forum.
    Wniosek praktyczny dla Ciebie jest jednak pocieszający: możesz mówić tak, jak Ci bardziej pasuje.

7. Denis555

Denis555 Senior Member

Cracóvia, Polônia
    Brazilian Portuguese
    Dzięki, Marga. No, no, zrozumiałem go. W tej sytuacji, chciałbym dowiedzieć się jak w rzeczywistości Polacy mówią! Ponieważ nie mieszkam w Polsce, i uczę się polskiego sam, trudno czasem oddzielać gramatykę od rzeczywistości.

To często zdarza się innym żyjącym językom, że naprawdę ludzie mówią w inny sposób nie zawsze z lenistwa. ;)

Na przykład, myślę, żę polski „bład” biernik tą tak jak w piosence „Trudno tak” Edyty Bartosiewicz(Trzeba dbać o tą miłość) jest poprawniejszy niż gramatycznie prawidłowy biernik tę! Bo „tą” jest regularny!

8. arturolczykowski

arturolczykowski Senior Member

Farnham, UK
    Polish
    Denis555,
    mimo, że forma dziesięciorgu lekarzom może być poprawna gramatycznie nie sądzę, że jest sens uczenia się jej. Jest ona całkowicie obca współczesnemu językowi polskiemu. Możesz spotkać się z wyrażeniem "dziesięciorgu dzieciom", bo do dzieci nadal tę formę stosujemy, ale nie "dziesięcioro lekarzy" czy "dziesięcioro studentów". Moim zdaniem (i jest to tylko moja opinia) może wynikać to z tego, że słowa "student", "lekarz" będące rzeczownikami w rodzaju męskim lepiej brzmią z liczebnikami w tym samym rodzaju a więc "dziesięciu"...

Ale to tylko moja wydumana na poczekaniu opinia ;)

9. Marga H Senior Member

Poland,Polish
    Zgadzam się. Kazdy powie: Na wykładzie było dziesięciu studentów. W szpitalu pracuje dwudziestu lekarzy.
    Ale jeśli np sekretarka zawiadamia profesora, że przyszli do niego studenci, napewno powie:przyszli dwaj studenci (albo przyszło dwóch studentów ) albo Przyszły dwie studentki. albo Przyszło dwoje studentów. - zależnie od sytuacji.
    Od jakiej liczby zacznie się ta duża grupa, o której będziemy mówić męską formą liczebnika? To chyba jest sprawa indywidualna.
    Przy okazji: ja akurat należę do ( nielicznej? ) grupy tych, których razi popularny błąd używania w bierniku zamiast tę.
    Marga.

Share This Page