1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

existing survey

Discussion in 'Română (Romanian)' started by lletraferida, Oct 31, 2012.

1. lletraferida Senior Member

mangalia, by the black sea
    romania, romanian
    [FONT=Arial, sans-serif]Bună !

Am textul:

We suggest routing the proposed access road in the northwest quadrant around the northern limits of the existing survey monument land rather than through the monument as shown on the drawing in order to avoid its removal.

Propun:
    Sugerăm dirijarea drumului de acces propus în cvadrantul nord-vestic în jurul limitelor nordice ale monumentului de pământ mai degrabă decât prin monument, așa cum apare pe desen, pentru a evita îndepărtarea acestuia[/FONT].

Am omis cuvintele - problemă din traducerea mea pentru că nu-mi dau seama cum și unde să le încadrez.

Vreo sugestie ? Mersi.

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Câteva sugestii:

- land survey -> măsurătorile de cadastru folosite pentru înregistrarea unei proprietăți în registrul funciar
    - (land) survey monument -> marker natural sau artificial folosit în măsurătorile de cadastru
    - cred că monumentul s-ar putea să fie un marker ca mai sus
    - Propunem amplasarea drumului de acces în discuție... ocolind limitele (de-a lungul limitei) de nord ale/a schiței topografice (de cadastru?) existente... pentru a evita pierderea/distrugerea marcajului (topografic/de cadastru)

Later,

.

3. lletraferida Senior Member

mangalia, by the black sea
    romania, romanian
    Mulțumesc !

Share This Page