Han

Discussion in 'Türkçe (Turkish)' started by ancalimon, Nov 12, 2012.

1. ancalimon Senior Member

Istanbul
    Turkish
    Han sözcüğü başka hangi Türkçe köklerle ya da sözcüklerle ilişkili olabilir? Tartışalım.

Aklıma ilk gelen sözcük kan sözcüğü, ikinci gelen ise Hun sözcüğü.

2. jedilost Junior Member

istanbul
    turkish
    Bu "Hun" kelimesi benim de kafamı hep kurcalamıştır. Biz aslında "Han" kelimesini kullanırız. "Hun" ise, "Han" kelimesinin İngilizce ve muhtemelem diğer batı dillerindeki yazılımı diye düşünüyorum. Bana, kendi tarihlerini ancak Tanzimat Dönemi'nden sonra incelemeyi akıl eden Türk aydınlarının bunun için bile batı kaynaklarını araştırırken karşılaştıkları bir kelimeymiş gibi geliyor.

Popüler kültürde geçen bir örnek vereyim: 2000'li yılların başında, Oscar alan Kaplan ve Ejderha filmi vardı. Filmin altyazıları, Çince - Türkçe çevirmen bulmak neredeyse imkansız olduğu için (büyük ihtimalle) İngilizce metinden çevrilmişti. Filmin bir yerinde, esas oğlanla esas kız çölde konuşurken altyazısı "Sen Hun musun?" "Çok güzel bir Hunsun." vb. şeklinde çevrilmiş altyazılar geçiyordu. Oysa adamlar "Hun" kelimesini çok net fark edilir bir şekilde "Han" diye telaffuz ediyordu. Zaten sonra, "Han"dan kastettiklerinin "Türk" olduğu da belli oluyordu.

Share This Page