1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

hledat špendlíkem

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by parolearruffate, Sep 28, 2012.

1. parolearruffate Senior Member

Ahoj,
    chtěla bych vědět jestli výraz -hledat špendlíkem - je to nějaké říkání, nebo jestli si to autor vymyslel:

Taky bych se ráda nějak zavděčila, aby dobroty bylo ve světě víc a nemusela se pořád hledat špendlíkem...

Diky moc za pomoc

2. marsi.ku Junior Member

Czech
    Ahoj, já osobně slovní spojení "hledat špendlíkem" neznám/nepoužívám. Myslím si spíš, že se autor odkazoval na úsloví "jako špendlík v kupce sena"/"jako jehla v kupce sena" - druhá verze je častější. Kdybys měla delší kontext, možná by to celé bylo srozumitelnější, ale takhle to vypadá spíš jako chyba/invence autora.
    PS: Neříká se říkání:cross:, ale rčení:tick:.

3. Emys Senior Member

Czech
    Mně to zase připomíná písničku "Osiřelo dítě", kde se v jednom verši píše:
    Špendlíčkem kopalo,
    prstíčkem hrabalo.

4. parolearruffate Senior Member

Děkuju moc za odpovědi, myslím že by to mohlo určitě být spojené k biblickému výrazu : jako špendlík v kupce sena. Děkuju...

5. parolearruffate Senior Member

Děkuju moc za odpovědi. Asi by to mohlo opravdu být spojené k bibliskému výrazu jako špendlík v kupce sena, ale takhle mi připadá divné ten instrumental, neříká že se musí dobrotu hledat jako špendlík.... ale špendlíkem... Co si myslíte?
    Že by to opravdu přišlo z té písničky?

6. Garin

Garin Senior Member

Praha
    Czech/Czechia
    Je to v tom významu, jako v té písničce, ale myslím, že to z ní není přímo odvozeno, že se to snad (?) používalo i předtím.
    Já to používám i v běžné řeči - "ještě budete špendlíčkem hrabat" - třeba když děti něco odmítají dělat apod. => teď jste nespokojené, ale počkejte, až tu nebudu a budete podobnou situaci muset řešit samy, ještě si vzpomenete a budete litovat... Samozřejmě, používám to spíš jako ironii, než že bych vyhrožoval navážno.

7. Garin

Garin Senior Member

Praha
    Czech/Czechia
  8. parolearruffate Senior Member

Diky moc...

9. bibax Senior Member

Czech
    Moje matka nám dětem také občas říkala "ještě budete špendlíkem hrabat" ve smyslu "až tu nebudu, bude vám krušno". Asi to měla z Erbena.

10. parolearruffate Senior Member

Děkuju moc všem...

Share This Page