Homing device

Discussion in 'Română (Romanian)' started by beetzie, Jan 25, 2014.

1. beetzie New Member

Paris
    french, romanian
    Bună,

ar putea cineva să mă ajute cu traducerea exactă a termenului "homing device" ?
    Nu am găsit în dicționar vreo pistă, în franceză se spune "tête chercheuse" - este un sistem minuscul sau mare, folosit în domeniul medical, apărare sau explorări marine. În alte părți am găsit definit ca un aparat de ghidare amplasat de exemplu pe misile, rachete sau bombe.
    Am nevoie pentru un text de modă și nu găsesc termenul adecvat.
    Mulțumesc mult!

Last edited: Jan 25, 2014
  2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    "Dispozitiv de ghidare la țintă" ar fi o variantă nimerită pentru un context tehnic dar nu știu cum se potrivește cu moda... Ne mai trebuie detalii de context.

f.

3. beetzie New Member

Paris
    french, romanian
    Îmi este teamă că te voi bagă în ceață :))
    Este vorba despre tendințe - anumiți tineri designeri sunt "real homing device"-uri în domeniu :)

Last edited: Jan 25, 2014
  4. beetzie New Member

Paris
    french, romanian
    merci oricum pentru varianta ta :)

5. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Ok, designerii pot fi real homing devices pentru că ghicesc/intuiesc/sesizează gustul clientelei sau pentru că atrag atenţia asupra lor prin ceea ce crează. Cu ceva mai multe cuvinte poţi spune cam acelaşi lucru şi în româneşte, ba mai e loc şi de-o figură de stil. :)

Later,
    .

6. beetzie New Member

Paris
    french, romanian

7. beetzie New Member

Paris
    french, romanian
    chiar așa :)
    mă întrebam asupra diversele posibilități corecte, cum termenul corect îmi vine la ora aceasta doar în franceză - tocmai să știu cum mă joc cu o figură de stil.
    Mulțumesc de ajutor

8. misadro

misadro Senior Member

Aş spune sistem de ghidaj automat pentru homing device/tête chercheuse .. ceea ce ar putea merge în contextul de faţă ... unii designeri au propriul lor sistem de ghidaj automat ...

9. beetzie New Member

Paris
    french, romanian
    merci frumos de ajutor - s-a rezolvat :)

Share This Page