1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Je významná / jsou významné

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Odriski, Apr 3, 2014.

1. Odriski Senior Member

Chinese
    Dobrý Den!
    Cetl jsem jeden text, v kterém je jedna věta:
    Z průmyslových odvětví je významná metalurgie, strojírenství, stavba lodí, elektronika apod.
    Zde mám otázku, proč není "jsou významné", ale je "je významná"? K množnému číslu nepatří část "metalurgie, strojírenství, stavba lodí, elektronika apod."?

Děkuji!

Odriski

2. kuba kuba Junior Member

To by mě taky zajímalo, uchu zní správně obě (mému).

3. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Školní pravidla českého pravopisu uvádí: "Shoda přísudku s podmětem;podmět několikanásobný vyjádřený souřadně; podmět před přísudkem"

Včera se vrátil chlapec i děvčata. nebo Včera se vrátili chlapec i děvčata.

To je nejbližší pravidlo, které jsem našel. Má-li někdo více času, může najít přesné pravidlo zde.

Obě možnosti jsou správné.

4. bibax Senior Member

Czech
    Pravidla jsou uvádějící, nikoliv uvádící.
    Pravidlo ale není tak jednoduché.

Pro jistotu zdůrazním (pro Odriského), že se jedná o případ, kdy podmět následuje za přísudkem. To je v angličtině poměrně neobvyklé (přesto možné: "tender is the night", "ha, ha, said the clown", ...). V češtině je to však zcela běžné vzhledem k funkci, kterou má slovosled.

Osobně dávám přednost shodě přísudku s prvním členem následujícího několikanásobného podmětu. Je to univerzálnější řešení, cizinec se (snad) nemůže zmýlit.

Příklad:

1) Na oběd přišlo jedno děvče a všichni chlapci. :tick:
    2) Na oběd přišli jedno děvče a všichni chlapci. :confused:

Druhá věta zní nepřirozeně. Vyžaduje pauzu za slovesem, jako kdyby měl následovat seznam (za a, za b, za c):

Na oběd přišli: (pauza) jedno děvče, všichni chlapci, několik psů z okolí, ...

I Odriského příklad vyžaduje kratičkou pauzu (a také jinou intonaci). V textu bych asi napsal dvojtečku:

Z průmyslových odvětví jsou významné: (pauza) metalurgie, strojírenství, stavba lodí, elektronika apod.

Bez pauzy:

Z průmyslových odvětví je významná metalurgie, strojírenství, stavba lodí, elektronika apod.

5. Odriski Senior Member

Chinese
    Děkuji Bibaxu, Váš vysvětlení mi moc pomůže!

Odriski

Share This Page