1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

krumpli vs. burgonya

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by Encolpius, Nov 25, 2012.

1. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Helló, a szótár szerint semmilyen stíluskülönbség nincsen e két szó között, viszont sokan a burgonyát választékosabbnak, míg a krumplit bizalmasnak tartják. Kinek van igaza, a szótárnak, vagy az embereknek?

2. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Szerintem talán azok tartják választékosabbnak, akik "normálisan" krumplit használnak. Ha jól emlékszem, étlapokon inkább burgonya szokott szerepelni (legalábbis azelőtt), ami szintén alátámaszthatja ezt a benyomást.

3. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Helló Encolpius,
    Az én szótáram (Magyar Értelmező Kéziszótár) szerint van különbség: a burgonya választékos stílusú míg a krumpli nem (nincs stiláris jegye).
    Szóval nyilván azon is múlik, hogy milyen szótárban nézed.

Tehát nem meglepő, ha érezzük a különbséget.
    Francis "normális" használatnak titulálta azt, amit én sem neveznék bizalmasnak, csak egyszerű köznyelvi kifejezésnek.

4. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Szia Zsanna, egyetértek (mint szokásosan :)).

Én egyertelműen érzem ezt a stiláris különbséget. Errefelé (Kassán) senki sem használja a burgonya kifejezést (beleértve jómagamat), viszont ha valamilyen ismeretlen oknál fogva tudományos művet kellene írnom a krumpliról, akkor az valószínűleg a burgonyáról szólna ...

Hol használják kizárólagosan a burgonya szót (a köznyelvben is)?

P.S. Ismerek egy olyan kifejezést is, hogy korompér. Nem tudom, hogy hol használják igazán, de ha modjuk mifelénk krumpli helyett korompért mondok, akkor ennek van egy bizonyos bizalmas/humoros "íze" (mármint a szónak, nem magának a krumplinak :)...).

Last edited: Nov 26, 2012
  5. Akitlosz Senior Member

Hungary
    Hungarian
    Ez azon kivételesen szerencsés esetek egyike, amikor mindenkinek igaza van.

S akkor a pityóka még szóba sem került. :)

6. er targyn Senior Member

What's the etymology of burgonya?

7. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    The details are not known (or not documented) enough. However, it is supposed that the the world burgonya derives from the name of the region of Burgundy (Burgundia/Bourgogne/Borgogna). If true, then the "first" potatoes arrived (were imported ...) to the kingdom of Hungary from Burgundy.

8. er targyn Senior Member

What about another possibility: a loan from some Bulgaric source? Cf. Tatar bäräŋgi.

9. ancalimon Senior Member

Istanbul
    Turkish
    What about "Burkhan" ?

10. er targyn Senior Member

Arabic "proof" and Turc.-Mong. Buddha. No potatoes.

11. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Not probable, as the potatoes come from America (through Spain). According to A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára burgonya was originally a regional word, not common in all the Hungarian speaking territory. There exists (or existed) also other similar dialectal words, e.g. gurgonya and burgundia.

12. er targyn Senior Member

In many languages the word for potato existed before America was discovered. So the possibility still holds. Chuvash paranky means many things, but also potato. Etymology - from root *ber "swelling, gland" or *bẹńŕ (>bez in Common Turkic) "swelling; scar, ulcer".

Last edited: Aug 5, 2013
  13. Fredsky New Member

USA
    Hungarian
    Én a Dunántúlon nőttem fel, ahol "koLompér" volt a tréfás változat...

Share This Page