1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

kubaba, "popieprzyć", czy przyprawić pieprzem?

Discussion in 'Polski (Polish)' started by MateuszMoś, Dec 10, 2013.

1. MateuszMoś

MateuszMoś Senior Member

Czy spotkaliście się z tymi słowami? Czy w restauracji można zapytać: Czy popieprzy mi pani ten obiad? :p

2. Thomas1

Thomas1 Senior Member

polszczyzna warszawska
    Pierwsze słowo z tematu widzę pierwszy raz.
    'popieprzyć' tak i tak.

PS: na każde zapytanie powinno się otworzyć nowy wątek (chyba że oba słowa są ze sobą powiązane w jakiś sposób, co należy wyjaśnić).

3. MateuszMoś

MateuszMoś Senior Member

Te dwa słowa są związane kulinarnie. Kubaba to ziele angielskie.

4. Ben Jamin Senior Member

Norway
    Polish
    Nie użyłbym tego czasownika ze słowem obiad. Obiad nie jest potrawą lecz posiłkiem składającym się z więcej niż jednego dania. „Popieprzyć obiad” brzmi bezsensownie.

Mógłbym natomiast użyć tego zwrotu ze słowem „zupę” lub „sałatkę”, ale w restauracji wolałbym uniknąć dwuznaczności słowa „pieprzyć” (ktoś mógłby się przesłyszeć i zrozumieć „spieprzyć”), i na wszelki wypadek powiedziałbym „posypać pieprzem” lub „dodać pieprzu”.
    W towarzystwie dobrych znajomych nie miałbym problemów z użyciem „popieprzyć zupę”.

Najlepiej jednak poprosić o pieprzniczkę i posypać samemu.

5. Thomas1

Thomas1 Senior Member

polszczyzna warszawska
    Dobrze wiedzieć :thumbsup:, tylko jak się ma pieprzenie do kubaby? (Poważnie.)

Zgadzam się z Ben Jaminem co do zdania (nawet miałem to sam napisać, ale myślałem, że to moje subiektywne wrażenie).

6. dreamlike

dreamlike Senior Member

Poland
    Polish
    W szybkiej mowie potocznej, w rozmowie z członkami rodziny, nie miałbym oporów przed użyciem 'popieprzyć', byle zostać zrozumianym. W restauracji skorzystałbym pewnie z innej opcji, np. takiej jak ta zaproponowana przez Ben Jamina. O 'kubabie' nie słyszałem, ale to nie forum kulinarne.

Share This Page