1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

megcsúszhat vagy csúzhat meg

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by veracity, Apr 18, 2013.

1. veracity

veracity Senior Member

2. Olivier0 Senior Member

Toulouse
    français - France
    Külföldiként úgy tanultam: ha eléggé nyomatékos, akkor kiszorítja az igekötőt (könnyebben csúszhat meg), de ha csak hangsúlyos pozitív határozó, akkor a helyén marad az igekötő (könnyen megcsúszhat, mint pl. jól megcsinálja).
    -- Olivier

3. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Szerintem mind a kettő elfogadható. Az eredeti mondatban a "meg" (befejezettség) van inkább kiemelve, a kijavítottban pedig inkább maga a "csúszás". A meg igekötő esetében nehéz érzékelni értelembeli különbséget, de más igekötő esetében azt hiszem érzékelhető:

... annál könnyebben csúszhat le (végezhet csúszó mozgást lefelé, esetleg ismételten is)
    ... annál könnyebben lecsúszhat (azaz egészen le - befejezett, egyszeri cselekvés)

Lementem a lépcsőn (le is értem; befejztem a "menést")
    Mentem le a lépcsőn (nem biztos hogy le is értem; lefelé menő mozgást végeztem)

Last edited: Apr 18, 2013
  4. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Szerintem a mondat elég határeset, ezért lehet gond eldönteni, hogy min van a hangsúly, de a a szöveg segít.

Az a mondat, amiben a megcsúzhat szerepel, szerintem azt fejezi ki elsősorban, hogy ez a jelenség előállhat abban az esetben, ha a mondat első fele teljesül. (A megcsúszás eseménye nem érinti váratlanul az olvasót.)

Az igekötő és az ige felcserélésével pedig arra kerül a hangsúly, hogy ez a fajta probléma állhat elő, ha a mondat első fele teljesül, a megcsúszás eseménye hangsúlyos lesz és váratlanabbul érintheti az olvasót, mint az előző esetben.

Tekintve, hogy a szövegben már volt szó korábban erről a fajta következményről, a megcsúszás mint jelenség nem érinti újonnan az olvasót, tehát emiatt (bár értem a kérdésben a kétkedést) kár lenne szerintem kijavítani a szórendet.

5. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Francis, itt szerintem a meg igekötő nem a befejezettségre utal, hanem épp ellenkezőleg, a cselekvés beálltára, indulására. (Ilyen is van!:))

6. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Elfogadom. De nem vagyok biztos benne, hogy az igekötő az, ami a cselekvés beálltára utal. Talán inkáb maga a "csúszni" ige engedi meg ezt az értelmezést, kontextustól függően ...

7. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Ezen kár lenne vitatkozni, de az biztos, hogy

"csúszni lehet a jégen" (= kezdeti és vég időpont megjelölése nélkül, folyamatos lefolyással, akár élvezetből is) és a "meg lehet csúszni a jégen" (= hirtelen, aránylag rövid idő alatt lejátszódó esemény, általában kellemetlenül érinti a cselekvőt) szerintem elég jól érezteti a különbséget.

8. Akitlosz Senior Member

Hungary
    Hungarian
    Nem helytelen, sőt helyes.
    Az lehet, hogy a cikkíró egy kicsit mást akart mondani, mint amit Te érteni véltél.

A cikkírónál a fontosabb, hogy könnyebben, nálad viszont a csúszhat. Majdnem mindegy.

Te azért hoztad előbbre a csúszhatott, mert számodra az a lényegesebb, míg a cikkírónak kevésbé.

A magyar nyelvben magyar anyanyelvűeket igen ritkán kell szórend miatt kijavítani, mert majdnem mindenhogyan helyes, a szavak fontossága dönti el a sorrendet.
    Amúgy a könnyen csúszhat meg, vagy könnyen megcsúszhat egyik sem helytelen. A beszélő ízlésére és mondanivalójára van bízva.
    Szerintem.

Share This Page