1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Mikortól laksz itt?

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by Encolpius, Apr 10, 2014.

1. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Kedves fórumozók! Én nem mondanám így ezt a mondatot és a mióta kérdő névmást használnám. Szerintetek semmi baj ezzel a mondattal? Van valami különbség a mikortól és mióta között? Hálás köszönet. Enc.

2. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Szerintem a mikortól hangsúlyozottan az időpontra/napra kérdez, nem az iőtartamra. Például:

- Mikortól laksz itt?
    - December elsejétől.

- Mióta laksz itt?
    - Már két hónapja.
    - December elsejétől.

Őszintén szólva, ebben az esetben én is a mióta névmást használnám inkább.

UI: Valószínűleg az a baj a mikortól szóval, hogy a mi-hez két toldalék járul egyszerre, -kor és -tól, ami nem tűnik természetesnek. Például nem mondjuk azt, hogy négy *órakortól vagy *hánykortól. Viszont ha úgy elemezzük a mikortól szót, hogy mi+kortól (nem mikor+tól), akkor elfogadhatónak tűnik ...

Last edited: Apr 10, 2014
  3. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Én sem mondanám így ezt a mondatot. Nekem valahogy úgy rémlik, mintha csak gyerekek használnák így ezt a szót...:)

4. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Örülök, hogy ti is így érzitek.

5. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    A neten találtam egy ilyen példát: "Mikortól lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?"
    Ez nem ugyanaz mint "Mióta lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" ...

Mit szóltok hozzá?

6. tomtombp Senior Member

Hungarian
    Nem ugyanaz. Én elsősorban a következőképpen érteném a két kérdést:
    "Mikortól lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" - A baba mennyi idős korától kezdve.
    "Mióta lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" - Mikor terjedt el az a vélemény, amely szerint lehet...
    A második konkrét esetben utalhat arra is, hogy mennyi ideje szabad egy adott baba fogát fogkrémmel mosni.

7. tomtombp Senior Member

Hungarian
    Szerintem is.

Mikortól? Since when? or from what date/time/age, from when? - jövőre is vonatkozhat
    Mióta? How long have ...? Milyen rég(en)/(óta)? Mennyi ideje? - csak a múltra vonatkozhat, a jelennel bezárólag.

8. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Angolul nem úgy lenne, hogy:

mikortól - since when
    mióta - how long, since when

Mikszáth: "Mikortól kezdve kell fizetni"
    A mikortól nem fordul elő régebbi íróknál.

9. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Teljesen egyetértek.

Nekem az eddigi hozzászólásokból az jön ki, hogy maga a mikortól szó rendben van, ezért is próbáltam (post #2) a mi+kortól (tehát "mi(lyen) kortól", "mi(lyen idős) kortól") féle szerkezetből levezetni az értelmét. De ez még nem jelenti azt, hogy az Encolpius eredeti példájában helyénvaló (vagy "optimális") a mikortól használata ...

10. tomtombp Senior Member

Hungarian
    De, lehet, mivel az "1997 óta"-ban szerepel az "óta", ami a "mióta" része, tehát logikusan a "mióta" kérdésre is lehet a válasz, viszont angolban az "óta" az "since".

mikortól kezdve=mikortól, szerintem nincs különbség, amennyiben a jövőre értjük. Mikortól kötelező a ...? Mikortól (kezdve) kell...?
    Bizonyos esetekben (a múltra értve???) viszont elég a "mikortól", a "mikortól kezdve" nem jó (nekem). Mikortól laktok itt?:tick: Mikortól kezdve laktok itt?:cross:

11. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    A mikortól kezdve-vel azt akartam jelezni, hogy talán eredetileg ezt használták, aztán csak mikortól lett belőle...

Share This Page