Mikortól laksz itt?

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by Encolpius, Apr 10, 2014.

1. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Kedves fórumozók! Én nem mondanám így ezt a mondatot és a mióta kérdő névmást használnám. Szerintetek semmi baj ezzel a mondattal? Van valami különbség a mikortól és mióta között? Hálás köszönet. Enc.

2. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Szerintem a mikortól hangsúlyozottan az időpontra/napra kérdez, nem az iőtartamra. Például:

- Mikortól laksz itt?
    - December elsejétől.

- Mióta laksz itt?
    - Már két hónapja.
    - December elsejétől.

Őszintén szólva, ebben az esetben én is a mióta névmást használnám inkább.

UI: Valószínűleg az a baj a mikortól szóval, hogy a mi-hez két toldalék járul egyszerre, -kor és -tól, ami nem tűnik természetesnek. Például nem mondjuk azt, hogy négy *órakortól vagy *hánykortól. Viszont ha úgy elemezzük a mikortól szót, hogy mi+kortól (nem mikor+tól), akkor elfogadhatónak tűnik ...

Last edited: Apr 10, 2014
  3. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Én sem mondanám így ezt a mondatot. Nekem valahogy úgy rémlik, mintha csak gyerekek használnák így ezt a szót...:)

4. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Örülök, hogy ti is így érzitek.

5. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    A neten találtam egy ilyen példát: "Mikortól lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?"
    Ez nem ugyanaz mint "Mióta lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" ...

Mit szóltok hozzá?

6. tomtombp Senior Member

Hungarian
    Nem ugyanaz. Én elsősorban a következőképpen érteném a két kérdést:
    "Mikortól lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" - A baba mennyi idős korától kezdve.
    "Mióta lehet a baba fogát fogkrémmel mosni?" - Mikor terjedt el az a vélemény, amely szerint lehet...
    A második konkrét esetben utalhat arra is, hogy mennyi ideje szabad egy adott baba fogát fogkrémmel mosni.

7. tomtombp Senior Member

Hungarian
    Szerintem is.

Mikortól? Since when? or from what date/time/age, from when? - jövőre is vonatkozhat
    Mióta? How long have ...? Milyen rég(en)/(óta)? Mennyi ideje? - csak a múltra vonatkozhat, a jelennel bezárólag.

8. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Angolul nem úgy lenne, hogy:

mikortól - since when
    mióta - how long, since when

Mikszáth: "Mikortól kezdve kell fizetni"
    A mikortól nem fordul elő régebbi íróknál.

9. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Teljesen egyetértek.

Nekem az eddigi hozzászólásokból az jön ki, hogy maga a mikortól szó rendben van, ezért is próbáltam (post #2) a mi+kortól (tehát "mi(lyen) kortól", "mi(lyen idős) kortól") féle szerkezetből levezetni az értelmét. De ez még nem jelenti azt, hogy az Encolpius eredeti példájában helyénvaló (vagy "optimális") a mikortól használata ...

10. tomtombp Senior Member

Hungarian
    De, lehet, mivel az "1997 óta"-ban szerepel az "óta", ami a "mióta" része, tehát logikusan a "mióta" kérdésre is lehet a válasz, viszont angolban az "óta" az "since".

mikortól kezdve=mikortól, szerintem nincs különbség, amennyiben a jövőre értjük. Mikortól kötelező a ...? Mikortól (kezdve) kell...?
    Bizonyos esetekben (a múltra értve???) viszont elég a "mikortól", a "mikortól kezdve" nem jó (nekem). Mikortól laktok itt?:tick: Mikortól kezdve laktok itt?:cross:

11. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    A mikortól kezdve-vel azt akartam jelezni, hogy talán eredetileg ezt használták, aztán csak mikortól lett belőle...

Share This Page