1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Milyen időszakban neveztük a török uralkodót császárnak?

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by franknagy, Mar 8, 2014.

1. franknagy Senior Member

A legújabb korban szultánnak hívtuk, amíg nem lett Törökország köztársaság -- kivéve a mesékben, mint "A kiskakas gyémánt félkrajcárja". A három részre szakadt Magyarország idején biztosan császárnak nevezték. Előfordul még Gárdonyinál a padisah megnevezés is.

Egy biztos, hogy Hódító Mehemed vette fel a címei közé a "rómaiak császára" nevet, amikor meghódította 1453-ban Bizáncot, amely Római Birodalomnak nevezte magát. (Addig csak "szultán, emír, gázi, gázi fia" volt.)

Amikor bejöttek a törökök, akik a többi hódítóinkkal ellentétben megtanultak magyarul, valószínűleg ők kezdték használni a "császár" szót, hiszen nem adhatták alább, mint a Habsburgok.

Ez idáig stimmel, de mióta szultán újra a török császár?

2. franknagy Senior Member

Ez igaz, a szultáni fermánba ez mind bele volt írva, mint a Habsburgok címei Ausztria főhercegétől Jeruzsálem királyáig.
    Én a magyar rövid névhasználat változását kérdeztem. Nem hiszem, hogy Török Bálint a Héttoronyban Szolimán összes címét emlegette.

3. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Nem vagyok járatos a témában, de nekem a török melléknévhez inkább a szultán passzol, valahogy úgy mint az oroszhoz a cár.
    Ebben az esetben gondolom a török szultán egyben a rómaiak császára illetve bizánci császár is volt, de talán nem török császár volt a hivatalos címe. Esetleg az Oszmán birodalom császára ...

4. franknagy Senior Member

Mellékvágányra ment a diszkusszió az eredeti szándékomhoz képest. Magam is tehetek róla. Nem a hivatalos címzés érdekel. Arra vagyok kíváncsi, hogy lehet az, hogy a XVI-XVII. században a magyar köznyelvben török császárt emlegettek, azután pedig máig is török szultánt.
    Tud-e valaki konkrét adatokat, forrásokat arról, hogy mikor változott a szóhasználat?

Share This Page