Něco se zrušuje (se ruší) - správnost

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by kuba kuba, Feb 2, 2014.

1. kuba kuba Junior Member

Četl jsem prohlášení rektora naší univerzity - a v textu je, že se něco z předešlých let ZRUŠUJE. Tak jsem se nad tím pozastavil, pokud vím, tak přípustná forma je ŽE SE TO RUŠÍ, ne? Je to i gramaticky špatně? Nevím, nechce se mi věřit, že by v takovém dokumentu mohla být taková chyba. :-D

Díky Kuba

2. kelt

kelt Senior Member

Prague, CZ
    Czech Republic, Czech
    Jedná se o jev, který se vyskytuje snad výlučně v právních textech. Je to tam celkem časté.

3. morior_invictus

morior_invictus Senior Member

Slovak
    Není to chyba. Je to gramaticky správně (oba tvary jsou správné). Setkávám se s tím ovšem pouze v právních předpisech. V normální řeči si neumím představit, že bych namísto nedokonavého rušit použil nedokonavé zrušovat. Zní to otřesně. :thumbsdown:

Viz také: Zákonodárci zrušují, co běžný lid ruší

(cross-posted with Kelt)

4. Bohemos

Bohemos Senior Member

Česká republika
    Czech language/Čeština
    Dobrý den "Kubo Kubo",

ano, souhlasím, věta působí mírně nepřirozeně. => (Je z ní - možná až moc - cítit onen (majestátní, královský) průběh, který je v textu deklarován. Předpona (Z-) je navíc - z pohledu českého jazyka - charakteristická pro změnu stávajícího stavu, tj. změna statu quo.)

Použití slovesa "rušit" by zase vyznělo jasněji, příměji, či razantněji.

Obě dvě varianty, tj. "něco zrušit" vs. "něco rušit", jsou v tomto kontextu správné, záleží pouze na autorovi textu samotném, čemu se rozhodne dáti přednost.

Dle níže uvedeného slovníku Ústavu pro jazyk český AV ČR je věta ale zcela správně, viz "odkaz" níže (=> popis, výklad, příklady):

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zrušovat&Hledej=Hledej

S poděkováním
    Bohemos

5. kuba kuba Junior Member

Díky všem :)

Share This Page