1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

O lapáliích vyrůstání v muže

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by parolearruffate, Feb 8, 2013.

1. parolearruffate Senior Member

Ahoj všem,
    potřebovala bych pomoc s tým výrazem:

- Když jsem připravená někdy sahám po knížce a o lapáliích vyrůstání v muže v některé z nich už něco bylo -

vyrůstání v muže: vývoj chlapce, který se stavá mužem?

Tak to znamená, že v některých knihách četla o čem, jak je to vyrůstání lapálie (snadné) ?

Diky moc

2. Hrdlodus

Hrdlodus Senior Member

Lapálie jsou nástrahy/problémy/incidenty. Všechny ty překážky, které život nastražil na (v tomto případě) cestu, než chlapec vyroste v muže.
    Vyrůstání v muže je, jak jste správně domyslela, proces získávání těch zkušeností, které chlapce přetvoří v muže.

3. parolearruffate Senior Member

Diky moc...

4. littledogboy

littledogboy Senior Member

lapálie, -e ž. (z něm.) hovor. bezvýznamná maličkost; hloupost, malichernost, nepatrnost, titěrnost: nezdržovat se l-mi; na takovou l-i mě nenachytáš; jsou to spory o slovíčka, l.

http://ssjc.ujc.cas.cz

5. parolearruffate Senior Member

Jo, já jsem právě ve slovníku našla ten význam, který píše littledogboy. Ale takhle jsem té větě nějak nerozuměla.
    Znamená i nástrahy... nebo ne?

6. littledogboy

littledogboy Senior Member

Víte, s těmi významy to někdy bývá zašmodrchané, jde o odstíny.

Já to cítím tak, že lapálie vlastně oba významy kombinuje. Často se to používá jak píše kolega Hrdlodus, ve smyslu problémy, ale skoro vždycky s přídechem právě nějaké ironie, že pochybujete, jak závažné to vlastně je; možná to tím tak trochu zlehčujete, díváte se na to s nadhledem. Zkuste si dát do googlu "to jsou lapálie".

7. parolearruffate Senior Member

Jo, jasné, díky, rozumím...

Share This Page