1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

oddać na gwarancję

Discussion in 'Polski (Polish)' started by Tommyek, Mar 24, 2013.

1. Tommyek Junior Member

Polish
    Jak powiedzieć po angielsku oddać na gwarancję?

2. LilianaB Senior Member

US New York
    Lithuanian
    Please provide some context. What exactly do you mean?

3. Tommyek Junior Member

Polish
    I've had a thought that "oddać na gwarancję" may mean "złożyć reklamację" (make a complaint) in some situations. You "oddajesz coś na gwarancję" when the product you bought has broken down and you want the shop/the place where you bought it to take the broken product in for a service. For example,
    "Telefon cały czas mi się wyłącza."
    - "To oddaj go na gwarancję."
    "Myślisz, że go naprawią?"
    - "Kto wie..., jak nie, to wymienią ci nowy."

Last edited: Mar 24, 2013
  4. LilianaB Senior Member

US New York
    Lithuanian
    I personally think you can only "oddać' someone "na wychowanie" -- like some people would in the past -- send their children to boarding schools, or dogs to be trained. "Oddać na gwarncję" does not sound right at all, but please wait for other opinions. "Oddać do inspekcji, oddać na naprawę gwarancyjną, w ramach gwarancji". In English: "to have something repaired under the warranty, within the warranty period".

Last edited: Mar 24, 2013
  5. Tommyek Junior Member

Polish
    No, no, "oddać coś na gwarancję" is a common phrase in Poland. I guess that "to have something repaid under the warranty" means to ask the shop to return your money, because the product doesn't work" and "to have something repaired under the warranty" to ask the shop to repair the product, ...", doesn't it?

6. dreamlike

dreamlike Senior Member

Poland
    Polish
    I agree with Tommyek, 'oddać na gwarancję' is a common and colloquial way of saying 'złożyć reklamację'. Demand that the item bought be either replaced or repaired under the warranty. It's not wrong, just colloquial.

The conversation made up by Tommyek sounds natural enough to me. I think that in English I'd say:
    "Telefon cały czas mi się wyłącza."
    - "To oddaj go na gwarancję." - Well, then have it serviced. (under the warranty).
    "Myślisz, że go naprawią?"
    - "Kto wie..., jak nie, to wymienią ci nowy."

7. LilianaB Senior Member

US New York
    Lithuanian
    If you want the money back -- it would be: "to have your money returned (back) under the warranty'. "Zwrócić do sklepu na gwarancji" -- no? Wouldn't that be it, rather than "oddać na gwarancję". The language is changing, so it is hard form me to say what is used in Poland now.

8. dreamlike

dreamlike Senior Member

Poland
    Polish
    Liliana, you can rest assured that 'oddać na gwarancję' is colloquial and used in Polish. The result of doing so may either be getting the money back or having the item bought repaired/replaced, depending on what you want and what the conditions of warranty say. I don't know how best to colloquially convey this idea in English, because, let me repeat myself, the Polish phrase under discussion has a colloquial ring to it, at least to me.

9. LilianaB Senior Member

US New York
    Lithuanian
    "Take the phone back and get back the money (or let them fix it for you for free) . It is still under the warranty."

10. audiolaik

audiolaik Senior Member

Poland
    Poland, Polish
    Hi,

Oddać na gwarancję sounds really odd to me. I might have heard someone say that, but it must have been a long time ago. If I were forced to resort to this kind of language, I'd say something like XXX jest (wciąż) na gwarancji.

A&AJnr

11. kknd Senior Member

Polska / Poland
    polski / Polish
    nie jestem pewien, czy u mnie w domu nie używa się obok ”być na gwarancji” również „oddać na gwarancji”… nie mniej jest to jedynie głoska na wygłosie, która nie wprowadza tutaj większego zamieszania i wg mnie jest dość nieistotna — oba sformułowania byłyby dla mnie zupełnie zrozumiałe. sformułowanie przytoczone przeze mnie wydaje się mieć nieco więcej sensu jako elipsa: „oddać coś [do naprawy] na [mocy] gwarancji”.

Share This Page