Persian: مساجد سقف دار

Discussion in 'Indo-Iranian Languages' started by sb70012, Nov 25, 2013.

1. sb70012

sb70012 Senior Member

Azerbaijani

سلام من یک نوشته ایی رو به صورت عکس آپلودش کردم که اگه به این لینک کلیک کنید میتونید ببینیدش
    http://upload7.ir/images/57706734107802315873.jpg

توش نوشته که امام زمان بعد از ظهورش مساجد سقفدار را خراب خواهد کرد
    منظور از مساجد سقفدار چیه؟ آخه مگه میشه مسجد بدون سقف باشه؟

منبع: جلد دوم کتاب روزگار رهایی
    ممنونم

2. Treaty Senior Member

Australia
    Persian
    سلام

اگه متن عربی سوال هم بود شاید بهتر می شد جواب داد

در کل از اونجایی که اولین مسجدی که ساخته شد سقف داشت (از چوب و برگ درخت خرما)، فکر نکم منظور سقف معمولی باشه. برای همین من دو تا احتمال می دم:ـ
    یک) این حدیث جعلیه و باید جواب سوالت رو از کسی بگیری که این رو جعل کرده
    دو) این حدیث اصله (و یا جعلی، اما قدیمی) و مربوط به یک تحول معماری مساجد که در اون زمان (اوایل خلافت عباسی - فاطمی) اتفاق افتاد. در قرن دوم هجری، ما شاهد اضافه شدن ایوان و گنبد و سازه طاق و تویزه به معماری مساجد و فاصله گرفتن از مساجد با سقف سبک و ساده تیر و ستون دار چوبی بود. گنبد و ایوان به صورت سنتی نشانگر کاخ و بارگاه ایرانی و کاخ و کلیسای رومی بودند و بسیاری از مسلمانان در اون زمان باهاش در مساجد مشکل داشتند (حتی الان هم تا اونجایی که یادمه در عربستان مسجد گنبد دار مرسوم نیست به جز یک استثنا که مسجدالنبیه). ـ

3. سلام

: من یک تحقیقی کردم و به این مقاله برخوردم که فکر می کنم مفید باشه
    : در ادامه مقاله

با توجه به این دو قسمت, من استنباطم اینکه همه معصومین (ع) با تجملات درمساجد که یک نمونش همین گنبد دار و مسقف بودن مساجد هست مخالف بودند, ولو اینکه اینجا اشاره ای به سقف نشده باشه, اما میشه فهمید که سقف هم یک نمونه از همین تجملات به حساب می آد. اولین مسجدی که پیامبر(ص) بنا کرد مسقف بود, اما نه به شکل امروزی و بیشتر با شاخ و برگ درختان نخل خرما بود و اونم صــرفاً جهت تشکیل سایه در اون گرمای سوزان برای نمازگزاران.1
    هرچند اگر پیامبر و ائمه امروز بودند فکر نمیکنم با توجه به مدرنیته شدن ساختمان های شهری, فتوی بر حرام بودن این معماری ایرانی که چهره زیبایی به شهر می ده می دادند. شاید با توجه به سبک معماری شهرهای اون زمان, می خواستند که مساجد خیلی تجملاتی تر از خانه ها نباشند که بعضی نسبت به ساده زیستی در اسلام شک کنند. 1

Last edited: Nov 27, 2013
  4. sb70012

sb70012 Senior Member

Azerbaijani
    Ok, thank you both.
    مرسی تریتی و ایمان عزیز لطف کردید

5. sb70012

sb70012 Senior Member

Azerbaijani
    سلام مکارم شیرازی مرجع تقلید کشور بهم جواب داد اینو نوشته بود
    :: با اهداء سلام و تحيت؛

ظاهرا مراد این است که سقف های مساجدی که کنگره های تزیینی دارد را حذف می نماید

Share This Page