persone de dialog

Discussion in 'Română (Romanian)' started by makktub, Feb 25, 2013.

1. makktub Junior Member

Hu
    Buna,

in introducerea unei opere literare, unui dialog, e corect scris "persoane de dialog" pentru prezentarea personajelor?
    Exemplu:

Persoane de dialog
    Mirel
    Anca

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Fără să înțeleg prea bine contextul, aș spune "dialogul dintre personajele Mirel și Anca" sau ceva de genul "între personajele X și Y are loc următorul dialog"...

Dacă s-ar putea să ne prezinți ceva mai mult din context te-am putea ajuta mai bine :)

Later,
    .

3. makktub Junior Member

Hu
    Buna,

inceputul unei nuvele de Luigi Pirandello incepe asa "Persoane de dialog" X Y si apoi descrie scena unde va avea loc dialogul intre cei doi. E prezentarea personajelor. In mod simplu. Il limba italiana e asa "Persone del dialogo". Persoanele dialogului poate ar o fi o varianta mai potrivita. Ce spuneti? "persoane de dialog" mi se pare cam gol. Mersi.

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Personajele din dialog sau personajele dialogului, iar dacă e vorba de o piesă de teatru am zice personajele din scena xxx (adică actul I scena dialogului dintre X şi Y).

N.B. Folosim termenul personaje şi nu persoane pentru că e vorba despre caractere ficţionale şi nu despre persoane (oameni) într-o situaţie reală.

f.

5. makktub Junior Member

Hu
    Autorul foloseste "persoane" si nu "personaje". si eu m-am gandit la varianta cu personajele, pentru ca e ceva ireal, fantazie. Mersi mult.

Share This Page