1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

persone de dialog

Discussion in 'Română (Romanian)' started by makktub, Feb 25, 2013.

1. makktub Junior Member

Hu
    Buna,

in introducerea unei opere literare, unui dialog, e corect scris "persoane de dialog" pentru prezentarea personajelor?
    Exemplu:

Persoane de dialog
    Mirel
    Anca

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Fără să înțeleg prea bine contextul, aș spune "dialogul dintre personajele Mirel și Anca" sau ceva de genul "între personajele X și Y are loc următorul dialog"...

Dacă s-ar putea să ne prezinți ceva mai mult din context te-am putea ajuta mai bine :)

Later,
    .

3. makktub Junior Member

Hu
    Buna,

inceputul unei nuvele de Luigi Pirandello incepe asa "Persoane de dialog" X Y si apoi descrie scena unde va avea loc dialogul intre cei doi. E prezentarea personajelor. In mod simplu. Il limba italiana e asa "Persone del dialogo". Persoanele dialogului poate ar o fi o varianta mai potrivita. Ce spuneti? "persoane de dialog" mi se pare cam gol. Mersi.

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Personajele din dialog sau personajele dialogului, iar dacă e vorba de o piesă de teatru am zice personajele din scena xxx (adică actul I scena dialogului dintre X şi Y).

N.B. Folosim termenul personaje şi nu persoane pentru că e vorba despre caractere ficţionale şi nu despre persoane (oameni) într-o situaţie reală.

f.

5. makktub Junior Member

Hu
    Autorul foloseste "persoane" si nu "personaje". si eu m-am gandit la varianta cu personajele, pentru ca e ceva ireal, fantazie. Mersi mult.

Share This Page