precious slow company

Discussion in 'Română (Romanian)' started by vincix, May 23, 2013.

1. vincix Senior Member

Romanian
    Încerc să înțeleg semnificația cuvintelor „precious slow company”. O să dau un context mai mare ca să se înțeleagă de unde vine:

I don't believe any man ever existed without vanity, and if he did he would be an extremely uncomfortable person to have anything to do with. He would, of course, be a very good man, and we should respect him very much. He would be a very admirable man—a man to be put under a glass case and shown round as a specimen—a man to be stuck upon a pedestal and copied, like a school exercise—a man to be reverenced, but not a man to be loved, not a human brother whose hand we should care to grip. Angels may be very excellent sort of folk in their way, but we, poor mortals, in our present state, would probably find them precious slow company.

Mă poate ajuta cineva?

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Hmm... Hai să colaborăm, ce zici? :)

Pe "precious slow company" trebuie să-l împărţim în două: precious şi slow company.

Pecious little, precious few -> precious e folosit ca să amplifice/intensifice adverbul sau adjectivul de care e ataşat.

Slow company cred că e un fel de a spune boring/dull company - dar te las pe tine să verifici.

Best,
    .

3. vincix Senior Member

Romanian
    Bine, aici e posibil să fie și o ambiguitate. Pe de o parte, așa cum spui, „precious” cu sensul de amplificare, dar și „precious” referitor la condiția de înger, probabil. De fapt, problema mai serioasă era cu „slow company” mai degrabă decât cu „precious”, pentru care nu prea găsesc nici un indiciu pe internet. Rezultatele se referă mai degrabă la afaceri și la oameni care conduc companii într-un ritm... lent :D

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Înclin să cred că slow company aici e doar plictisitor, neinteresant ba poate chiar slow cu sensul de prost, fraier pentru că, nu, nu are vanitate și e... incomod de acceptat de către noi, ceilalți. Așa reiese din context, după mintea mea :)

Later,

5. vincix Senior Member

Romanian
    Mulțumesc!

6. irinet

irinet Senior Member

Bucharest
    Romanian
    Bună,
    De unde este textul citat?
    E frumos scris şi mi-ar plăcea să aflu.
    V!

7. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Jerome K Jerome, The idle thoughts of an idle fellow: a book for an idle holiday. Citatul se găsește aici.

Later,
    .

Share This Page