1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Primary metal/ primary magnesium

Discussion in 'Română (Romanian)' started by I'mForgiven, Apr 11, 2013.

1. I'mForgiven New Member

Romania
    Romanian
    Am de tradus această sintagmă din engleză, și nu am găsit in niciun dicționar echivalentul:

”Magnesium used as a constituent of aluminum-based alloys that were used for
    packaging, transportation, and other applications was the leading use for primary
    magnesium
    , accounting for 41% of primary metal use in the US.”

Am găsit ”aluminiu primar/ secundar”, dar pentru magneziu sau metal în general nu găsesc; se referă oare la minereul de magneziu? Mă poate ajuta cineva?

Mulțumesc mult!

Cristina

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Bună,

M-am uitat repede peste câteva definiții pe net și se pare că primary metal se referă la metalele obținute direct din minereuri și care nu conțin constituenți obținuți prin reciclare. Prin urmare primary magnesium ar fi magnesiu obținut prin prelucrarea minereului de magnesiu - presupunând că asta e tehnica care se aplică - și nu prin reciclarea unor produse care conțin magnesiu.

E doar un punct de plecare, mai verifică...

Later,
    .

3. I'mForgiven New Member

Romania
    Romanian
    E ok explicatia, dar ma gandeam ca poate exista o traducere exacta, in locul explicarii termenului. :) As avea nevoie chiar de echivalent.
    Multumesc mult, oricum!

4. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Dacă există, e un termen tehnic (specializat) și pe care nu l-am găsit scotocind prin dicționale de pe 'Net. Ai putea să folosești "magneziu/metal (obținut) din minereu" - dar probabil că te-ai gândit la varianta asta deja :).

Best,
    .

Share This Page