Serbian (BCS): мангуп

Discussion in 'Other Slavic Languages' started by YKYPEH, Aug 23, 2012.

1. YKYPEH

YKYPEH Junior Member

US
    Russian
    Здраво свима!

Да ли бисте могли да ми објасните значење речи "мангуп", посебно када се користи у сленгу? Био бих вам много захвалан. Према контексту, чини ми се да описује понашање или карактер човека.

2. marco_2 Senior Member

Poland
    Polish
    "Pijanica, mangup, lola zovu me..." :)

This word must be quite old, though slangish. According to Serbian-Russian dictionary it means бездельник, шалопай, озорник.

3. vesna23 Senior Member

Belgrade
    Serbian
    Mангуп има више значења: може да значи немиран дечак или младић и онда га још називамо несташко, враголан, неваљалац, ђаволак; онда, може бити особа омиљена у друштву, као нпр. лаф, даса, момчина... или можда момак који се лепо облачи у ком случају може још да се каже шмекер, кицош...
    надам се да ти је мало бар јасније :)

4. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    Kao što je Vesna rekla, danas ta reč ima uglavnom pozitivnu konotaciju, tj. označava nekog ko je nevaljao na bezopasan, simpatičan, duhovit način.

5. DenisBiH

DenisBiH Senior Member

А шта је са оном чувеном "Ти то мангуп?" након које неријетко слиједи физички обрачун?

6. vesna23 Senior Member

Belgrade
    Serbian
    Мислиш оно "јеси ти неки мангуп?" Па да, они који то кажу, обично желе физички обрачун :) Погледајте како је овде то објашњено:

http://vukajlija.com/jesi-ti-neki-mangup/489448

7. YKYPEH

YKYPEH Junior Member

US
    Russian
    Хвала свима на одговорима. Наишао сам на ову реч у филму "Монтевидео...", где у неколико сцена мангупом називају фудбалера Александра Тирнанића његови другови, видећи га како игра фудбал. Сада ми је јасно у каквој конотацији је ова реч била искоришћена.

(Молим вас, исправите грешке.)

Last edited: Aug 24, 2012
  8. vesna23 Senior Member

Belgrade
    Serbian
    Све је у реду, осим што предлажем да уместо "видећи" употребиш глаголски прилог прошли "видевши".
    Поздрав!

9. Brainiac Senior Member

Srpski - Kosovo
    мангуп је и онај који је фрајер док си у пубертету, а већ за 5 год постане испушена муштикла, па се после питаш - боже, па он се мени некад свиђао! :d

Share This Page