1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Serbian: ... igram, pevam, plešem

Discussion in 'Other Slavic Languages' started by Miliu, Oct 26, 2012.

1. Miliu Junior Member

Madeira
    Portuguese
    Dobar dan za sve!

Da li znate narodnu/kafansku pesmu "Mala garava" na srpskom?

U internetu gledam da samo Silvana Armenulić pevala je ".. igram, pevam pesme...", a druge igračice (Milena ćeranić, Svetlana Tanasić...) kažu " igram, pevam, plešem...": "igrati" i "plešati" su isto, ne?

Hvala lepo.

2. Vanja Senior Member

Serbian
    Igrati - to play, to dance
    plesati - to dance (to move on the feet, in a graceful way)

Plesati, u srpskom, je mahom odnosi na klasične plesne igre, plesove (tango, valcer, španski ples....) koji se uče po plesnim školama, kaži, kao i igre-plesovi u dvoje (plesovi parova). Ako želiš npr, breakdance, ne kaže se "plešem brejkdens" već "igram/ izvodim brejkdens".

Igrati je uobičajniji i opštiji, jer možeš igrati bilo koju vrstu igre, uključujući i ples. Igraš šah, žmurke, igraš opasnu igru, igraš tango, ča ča ča , igraš kolo ("plešem kolo" se ne kaže) i td. Ako se dvoumiš koji glagol da koristiš, igrati obuhvata sve.

Na internetu postoji tekst Silvanine pesme Ciganka sam mala

...igram, pevam pesme
    celu noć do zore...

U kafani se ne pleše :D, tamo se igra (i po stolovima, na stolici i sl.); ona igra i peva.

Milena Ćeranić je pevaljka :D , teško ju je nazvati pevačicom, ali može igračicom... ako razumeš....

3. Duya Senior Member

Not in WR world
    Whatever
    I ja znam samo za stih igram, pevam, plešem, mada se nisam nikad udubio da bih primetio pleonazam. :D

Ima tako izraza, pogotovo po pesmama, koji se tako izobliče i uđu u narod, da ih posle niko ne može ispraviti. Pada mi na pamet Čekao sam kao *ozeblo sunce.

4. Miliu Junior Member

Madeira
    Portuguese
    [/QUOTE]Razumem: PEVALJKA.- Žena koja ne zna da peva, a ipak to čini pred ljudima, uglavnom na svadbama. Uglavnom ne potrefi ni jednu notu i ubacuje triler u svaku pesmu. Najčešće naplaćuje jeftino svoj rad (Vukajlija dixit...). Ali u internetu ova riba ima dobri par druga kakvoca, mislim ja...

Last edited: Oct 31, 2012
  5. Vanja Senior Member

Serbian
    Pa nije baš da nisu dobro plaćene... zavisi od performanse koje uključuju "druge kakvoće" (vizualno zadovoljstvo, razumeš)... :D

Share This Page