1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Slovene: povedek

Discussion in 'Other Slavic Languages' started by Gavril, Sep 28, 2013.

1. Gavril Senior Member

English, USA
    Dober dan,

Ali povedek / predikat vsebuje glagol *in* predmet, ali samo glagol?

Npr., v stavku

Ženska je vklopila svetilko

kateri je povedek: "je vklopila svetilko", ali samo "je vklopila"?

Tudi, v stavku, Nebo je modro, ali povedek je glagol in pridevnik ("je modro") ali samo "je"?

Hvala

Last edited: Sep 28, 2013
  2. Irbis Senior Member

Kamnik, Slovenia
    Slovenian, Slovenia
    Povedek ne vsebuje predmeta.
    V prvem stavku je torej povedek "je vklopila", "svetilko" pa je predmet v tožilniku.
    V drugem stavku pa je povedek "je modro", kjer je "modro" povedkovo določilo (kar je del povedka). Podobni primeri so še (povsod so povedki odebeljeni, vsi primeri so iz knjige Skladnja: Priročnik z vajami (Marta Pavlin Povodnik)):
    Janez je moj prijatelj.
    Videti je vesel.
    Postal je poglavar. ("poglavar" ni predmet, ker je v imenovalniku, predmeti pa so lahko le v rodilniku, dajalniku ali tožilniku)
    Zdiš se mi živčen.

Še nekaj primerov povedkov s povedkovimi določili:
    Moral je vstati.
    Začel je pisati.
    Ne more pisati.

3. Gavril Senior Member

English, USA
    Hvala; treba mi prebrati več o povedkovih določilih.

4. Irbis Senior Member

Kamnik, Slovenia
    Slovenian, Slovenia
    "Hvala; treba mi prebrati več o povedkovih določilih. "
    Na takem mestu pišemo v slovenščini kar vejico, še nikoli nisem zasledil podpičja. V drugem delu pa manjka najmanj pomožnik "je", ampak tudi potem zveni čudno, jaz bi rekel:
    "Hvala, moram si prebrati več o povedkovih določilih."
    "si" ni čisto obvezen tukaj, ampak v tem kontekstu lepo poudari namen, da se nekdo namerava iz prebranega tudi kaj naučiti.

Ob povedkovem določilu bi bilo dobro poškiliti še proti povedkovemu prilastku, ki je tudi del povedka.
    Metka je vesela pozdravila Miho.
    Zaskrbljen sem pogledoval proti uri.

5. Gavril Senior Member

English, USA
    Zanimivo, tudi v angleščini vejica je pogosto uporabljena na takem mestu; mislim pa, da glede na stroga pravila (angleške slovnice), samo pika, dvopičje ali podpičje je pravilno v tem sobesedilu.

Ta primer je zanimiv. V naslednjih stavkih, ali so označene besede del povedka?

Reven sem prišel na mesto, bogat pa sem izselil.

Jan je postal bogat s prodajo krzen.

Gremo na Celje.

Znova hvala.

Last edited: Sep 30, 2013
  6. Irbis Senior Member

Kamnik, Slovenia
    Slovenian, Slovenia
    > Zanimivo, tudi v angleščini je vejica pogosto uporabljena na takem mestu; mislim pa, da glede na stroga pravila (angleške slovnice), je samo pika, dvopičje ali podpičje pravilno v tem sobesedilu.
    >Ali so označene besede v naslednjih stavkih del povedka?

Reven sem prišel v mesto, bogat pa sem se izselil. (mesto kot vrsta naselja zahteva "v", kot del površine pa "na" (Prišel sem na izbrano mesto.))
    (no, pravzaprav bi najbrž tole celo obrnil: V mesto sem prišel reven, izselil pa sem se bogat.)
    Jan je postal bogat s prodajo krzna. ("krzno" se uporablja tudi kot množinska oznaka, v množini je le za posebne poudarke)
    Gremo v Celje. (Celja zahteva vezavo z "v", za te vezave pri imenih krajev ni nekega posebnega pravila, treba se jih je naučiti za vsak kraj posebej, pomagate si lahko s stranjo http://besana.amebis.si/pregibanje/ )

Sem označil povedke.
    "Jan" je osebek, "v Celje" pa prislovno določilo kraja.

7. Gavril Senior Member

English, USA
    Zakaj "Celja zahteva", ne "Celje zahteva"?

Še en primer: ali je "kot državljan" del povedka v stavku, "Kot državljan, imam pravico glasovati"?

Hvala

8. Irbis Senior Member

Kamnik, Slovenia
    Slovenian, Slovenia
    > Zakaj "Celja zahteva", ne "Celje zahteva"?
    "Celje zahteva", sem se zatipkal.

Kot državljan imam pravico glasovati.
    (vejice tu ne sme biti)
    Po mojem je povedek tole, za "kot državljan" bi rekel, da je prislovno določilo načina.

Share This Page