1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

To guilt trip someone/make someone feel guilty

Discussion in 'Русский (Russian)' started by Melikhovo, Sep 7, 2013.

1. Melikhovo Senior Member

American English
    Privet!

How might one express as we say "guilt tripping" someone? Or in other words, making someone feel guilty about doing something or deciding something etc...

Spasibo!

2. YMOPA

YMOPA Senior Member

Repub de Tejas
    Russian
    "вéшать собáк (на когó)", "кати́ть бóчку (на когó)".

"Не нáдо на меня́ (э́тих) собáк вéшать". "Кончáй/Харóш (на меня́) бóчку кати́ть"

3. Maroseika Moderator

Moscow
    Russian
    To lay a guilt trip on someone - возлагать (or ruder: валить) всю вину на кого-либо, обвинять во всем кого-либо.
    Вешать всех собак is also possible, of course, but it is more colloquial and rude.
    Катить бочку has wider sense, as it also can mean "to threat" or "to say badly about someone".

Хорош?

4. learnerr Senior Member

Russian
    "Он всех собак на него вешает" does not mean "he makes that man feel guilty" (unless in limited contexts). It means "he claims that that man is guilty". Idem for "катит на него бочку". Both are very colloquial & very emotional. I don't know how rude.

5. YMOPA

YMOPA Senior Member

Repub de Tejas
    Russian
    ... as is "guilt trip". In any case, that's as close as you can get to "guilt trip" in Russian. FYI, "guilt trip" is specific case of the "blame game" with an intention of inflicting extra damage by employing emotional blackmail. It's typical for Russian mentality to dismiss emotional blackmail quickly and painlessly, that's why there is no reflection in the language of this specific flavor of blame game. Therefore "rolling the barrel" works for this case as for any related. И нефега на мене бочку катить.:p

Здрасьте вам через форточку. Не знаю как Вам, но мне в этом контексте мне слышится именно "а". :warning:

Last edited: Sep 8, 2013
  6. learnerr Senior Member

Russian
    Have no idea neither about the meaning of 'guilt trip', nor about Russian mentality, but the expression does not match Melikhovo's description, that's all I know and said. Maybe it matches the meaning of the expression nevertheless, in case Melikhovo is wrong. ;) Please, let's not talk in terms of blame or guilt. :)

7. Saluton Senior Member

Moscow, Russia
    Russian
    "guilt trip
    noun
    Informal. a feeling of guilt or responsibility, especially one not justified by reality.

guilt-trip
    verb (used with object), guilt-tripped, guilt-tripping.
    Informal. to attempt to instill a guilt trip in; play upon the guilt feelings of." source

Strictly speaking, it's not the same as "to blame," as we can see, so: пытаться вызвать (у кого-л.) чувство вины/раскаяния or пытаться заставить (кого-л.) чувствовать себя виноватым/раскаиваться, but in most contexts it can be translated as обвинять, винить, возлагать вину, вешать собак or катить бочку.

Мда уж. Щас будем спорить про "пишется не так, как слышится"? Хорош уже.

8. learnerr Senior Member

Russian
    Exactly, it's not the same at all, very little in common. There is a nice Russian verb "виноватить" ("что же ты меня виноватишь (либо: виноватой делаешь)?"), but it's all too Russian, maybe, :)rolleyes:) and also very seldom used. The context is wanting, though: "играть на совести" might fit better ("ты пытаешься на совести играть, так нечестно!")...

9. Maroseika Moderator

Moscow
    Russian
    А что вам слышится в слове корова?
    Не знаю, к счастью или к сожалению, но русская орфография основана на этимологическом принципе, а не на фонетическом. Так что давайте не будем вводить в заблуждение иностранцев.

10. Melikhovo Senior Member

American English
    Thanks, these are all good suggestions but maybe I could explain it further with a specific context.

Your girlfriend wants to go out with her girlfriendz and let's say you really don't want her to go out. Instead of giving in and saying she can go, you make her feel guilty for leaving in hopes that she doesn't go. Guilt tripping is somewhat manipulative.

Also, she might respond saying something like: "Don't guilt trip me into staying in tonight".

11. FairOaks Junior Member

Sofia
    Bulgarian
    А что вы скажете о выражении «вменять в вину (к примеру, решение)»?

12. igusarov

igusarov Senior Member

Moscow, Russia
    Russian
    Exmaple makes it all clear :)
    We have an expression "давить на жалость".
    In similar situation, a Russian girl would reply: "Не дави на жалость, я не останусь".

Edit:
    "Вменять что-то кому-то в вину" ближе по смыслу к "to attribute some blame to somebody".

13. Slavianophil Senior Member

Russian
    Не могу вспомнить точного соответствия "guilt trip" в русском языке, но вообще-то это разновидность психологической --манипуляции. Поэтому, в какой-то ситуации можно сказать что-нибудь вроде: "Не надо мной манипулировать!" или "А ты манипулятор!" А если поточнее, можно сказать: "Не внушай мне чувство вины!" Правда, все эти варианты звучат более книжно, чем guilt tripping.

Думаю, здесь вообще не нужно буквального перевода. Просто надо подумать, как в аналогичной ситуации выразил бы свою мысль носитель русского языка.

14. Slavianophil Senior Member

Russian
    "Вменять в вину" - юридический термин. Он больше подходит для уголовного процесса, чем для ссоры любовников.

15. learnerr Senior Member

Russian
    По-моему, они не книжные, а, первые два — рекламно-разговорные (то есть, штампованная разговорная речь), и последнее — просто невозможное. Знаете, «манипулятор» в таком контексте почему-то безудержно напоминает манипулятор-мышь. :)

16. Slavianophil Senior Member

Russian
    Почему же невозможное? Я не раз слышал от носителей русского языка, всю жизнь проживших в России, слово "манипулятор" именно в этом смысле. Точно запомнил фразу одного человека: "У нас на работе ненормально большое количество манипуляторов на квадратный метр".

Что касается ассоциаций, они у всех разные. Я вот до сего дня не знал, что мышь называется манипулятором.

17. FreedomOfFire Junior Member

Russia (Moscow)
    Russian
    Мне кажется, что вместо "Не внушай мне чувство вины" носитель русского языка скорее скажет что-нибудь вроде "Меня это не волнует".

I think it's important how exactly does someone make another one feel guilty.

Last edited: Sep 17, 2013
  18. learnerr Senior Member

Russian
    Я говорю про последнюю фразу («не внушай мне чувство вины»). Первые две — с манипулированием — более чем возможны, просто они не кажутся мне книжными, а скорее именно разговорными. Все мы любим упомянуть в разговоре «вумное» словечко, а психологические концепции вроде «манипулирвания» стали весьма популярными в нашей культуре. :) Вплоть до того, что на меня лично такое слово произвело бы впечатление штампа в контексте бытовой ссоры. С другой стороны, процитированная вами фраза мне кажется более чем нормальной; там всё-таки контекст более-менее исследовательский. ;)

Share This Page