1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

Villanyos

Discussion in 'Magyar (Hungarian)' started by francisgranada, Mar 1, 2014.

1. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Sziasztok.

Régente használatos volt Kassán a villanyos szó villamos helyett, de ma már nemigen hallani (a nagymamám is így mondta :)). A kérdésem az, hogy ismeritek-e a villanyos szót ilyen értelemben, illetve hogy másutt is hívták-e így a villamost, vagy ez csupán kassai sajátosság?

2. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Ismerem. Régi irodalmi művekben is lehet vele találkozni.

3. franknagy Senior Member

Ismerős, főnévként ("tram") és melléknévként is ("electric"), de régies . Összetételekben viszont ma is él: pl. a "felvillanyoz" ("excite") igében.

Mai találat:

4. gorilla Junior Member

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Én manapság olyankor szoktam hallani, ha valaki vicceskedni akar.

5. franknagy Senior Member

Az eredeti "villám" szó kétfelé szakadt, és jelentései elkülönültek.
    Az ELEKTROMOSSÁG-gal kapcsolatosak: Villám->villany->villamos-ság, villamos áram, villamosszék.
    A MÉNKŰ-vel kapcsolatosak: Villám->villám{gyors|sebes}, villámhárító, villámháború.

Last edited: Mar 3, 2014
  6. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Felénk is idős emberektől hallottam jórészt. Bár volt egy barátnőm (DK Mo.-ról), aki még lehet, hogy most is így mondja. Igazából soha nem tudtam eldönteni, hogy csak viccből mondja így, vagy komolyan. (Egyébként művelt családból származott és maga is egyetemet végzett.)

7. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Minden elavult szóval lehet viccelődni...tehát én is viccből mondanám...

8. Zsanna

Zsanna ModErrata

Hungary
    Hungarian - Hungary
    Én is, de nála nem vagyok benne teljesen biztos. Volt egy olyan érzésem, hogy esetleg a családjukban ezt a formát szokták meg (még ha tudatában is voltak annak, hogy nem ez a standard forma).

Share This Page