1. The WordReference Forums have moved to new forum software. (Details)

walk-in

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by littledogboy, Nov 30, 2012.

1. littledogboy

littledogboy Senior Member

Například walk-in centre. Do češtiny. Pro příchozí z ulice, pro pacienty bez objednání...?? Nějaký lepší nápad? Elegantní řešení? Díky.

2. sikes New Member

3. albrgt Junior Member

Prague
    Czech
    Odhaduju, že walk-in je jen jiný výraz pro drop-in. U nás se používá (bez překladu) v souvislosti s péčí o drogově závislé. Jinak a obecněji (i mimo drogovou tématiku) to jde označit jako nízkoprahové zařízení.
    Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Nízkoprahové_zařízení
    Ale jak poznamenal sikes, chybí kontext, takže střílím poslepu.

4. littledogboy

Díky. Kontext:

NHS walk-in centres treat around 3 million patients a year and have proved to be a successful complementary service to traditional GP and A&E services.

___ střediska Národní (nebo Státní?) zdravotní služby ošetří každoročně okolo tří milionů pacientů. Ukázalo se, že úspěšně doplňují tradiční ordinace praktických lékařů a pohotovostní oddělení nemocnic.

nízkoprahové zařízení se mi nezdá špatné, ačkoli v češtině taková walk-in centra asi neexistují...?

5. albrgt Junior Member

Prague
    Czech
    Podle toho, co jsem našel, jsou v ČR nízkoprahová centra spíš sociálního zaměření (mládež, rizikové skupiny), ale mohou být i na pomezí mezi soc. službam a zdravotnickými službami (např. http://www.cervenykriz.zlin.cz/nizkoprahove-centrum.html). Nicméně žádný formalizovaný systém, jaký mají podle vašeho kontextu v Británii, u nás pokud vím není.

6. littledogboy

Dobrý den, albrgte, takže: máte pravdu, že walk-in = drop-in, což je slovo používané i v češtině. Oboje znamená (jen tak) se zastavit. Nehodí se mi, že se tím obvykle míní centra pro uživatele drog.
    Použiju slovo nízkoprahové, i když má v odborné hantýrce taky trochu jiné konotace. Díky za nápady.

Share This Page