zásah elektrickým proudem

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Encolpius, Mar 30, 2013.

1. Encolpius

Encolpius Senior Member

Prague
    Hungarian
    Dobrý den vespolek!

Znám výraz dostat ránu elektrickým proudem, ale neznám výrazy používané v každodenním životě týkající se tohoto jevu. Konkrétně, máte-li doma dítě, které se piplá se zásuvkou nebo s nějakým kabelem a chcete ho upozornit, aby dával pozor, aby nedostal ránu elektrickým proudem, jaký "idiom, frázi" byste použili.
    Honzíku, bacha, dostaneš ránu! (???) Napadá vám něco? Jde mi o to, co může dělat proud, švihnout, švihne tě, nebo co??? děkuji

2. morior_invictus

morior_invictus Senior Member

Slovak
    ...kopnout.

3. vianie Senior Member

Slovak
    Mne hovorili: Pozor, lebo ťa skope elektrika. Prúd kope, môže "zkopat". Nezabúdajme však na štylistické rozdiely medzi našimi jazykmi.

4. Mejsy Junior Member

Bacha, kopne tě to.
    Ať tě to nekopne.

5. ilocas2 Senior Member

dostat šlupku

6. jakubisek Junior Member

Czechia
    Czech
    U nás doma se říkalo pouze "dostaneš ránu", "dá ti to ránu", ale to asi jen proto, že jsme byli techniky nezanlá rodina a neznali slangový výraz spojený výhradně s elektřinou - ono kolegy zmíněné "kopne tě to". To je skutečně nejběžnější a nejcharakterističtější pro ránu (šlupka je synonymem pro ránu) elektrickým proudem.

7. francisgranada Senior Member

Slovakia
    Hungarian
    Viem, že otázka sa týka češtiny, takže len pre zaujímavosť: u nás okrem "kopnúť, kopať" je aj "potriasť".

8. bibax Senior Member

Czech
    Za sebe mohu říci, že nejběžnější je "dostat ránu". A to jsem kdysi pracoval s elektrikáři. Asi bych byl nikdy neřekl "koplo mě to" místo "dostal jsem ránu".

"Šlupka" místo "rána" říká opravdu málokdo.

9. werrr Senior Member

Ještě se používá "praštit" nebo "dát pecku".

(Když jsem byl malý, děda elektrikář mi říkával "švihne tě to", ale to už jsem asi od nikoho jiného neslyšel.)

10. Darje New Member

Plzeň
    Czech
    My říkáme taky běžně kopne tě to (frekventovanější) nebo dostaneš ránu.

Share This Page