čtyři fáze vztahu a pátá

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Garin, May 15, 2011.

 1. Garin

  Garin Senior Member

  Praha
  Czech - Czechia
  Dobrý den!
  Většinou se obracím spíš do anglických fór, ale tentokrát bych potřeboval poradit i v češtině. Překládám další řadu Dr. House, kde House svůj vztah s Cuddyovou popisuje baseballovou terminologií. To je v angličtině celkem zažité: první meta - líbání, druhá - doteky od pasu nahoru, třetí - od pasu dolů, čtvrtá - sex. Potíž ale je v tom, jak to převést do češtiny, navíc když z toho House udělá vtip, že už jsou na páté metě, přičemž každý Američan ví, že jak v baseballu, tak i v té metafoře jsou mety jen čtyři. V anglickém fóru jsem se dozvěděl, že tu pátou metu chápou jako "hodně sexu".
  V češtině mě napadá jediné fázování vztahu (ruka v ruce, něco v ruce, ruka v něčem, něco v něčem), to však pro převod Houseova vtípku nelze použít. Nenapadl by někoho z vás nějaký jiný způsob, jak si s tím poradit?
  Předem díky za nápady.
   
 2. K.u.r.t Senior Member

  London, UK
  Czech
  Což takhle to převést na basketbalovou terminologii a mluvit o čtvrtinách? Páta čtvrtina je jasná každýmu.
   
 3. Garin

  Garin Senior Member

  Praha
  Czech - Czechia
  Jo, to by asi šlo, díky!
   
 4. Moni-ka New Member

  czech
  Já bych to udělala tak, že bych napsala ty mety, jak jste zminoval- v dnesní dobe uz je to celkem bezne pouzivane...A treba pod caru to vysvetlit...Byla by skoda to nezachovat. Konkrétne ta pata meta by se tezce substituoavala a myslim, ze nic podobneho by tento smysl nezachovalo.
   
 5. ilocas2 Banned

  Czech
  S tímhle absolutně nesouhlasím.
   
 6. vianie Senior Member

  Slovak
  Nechajte to na tej piatej mete .
   
 7. werrr Senior Member

  Volně se překládají přísloví, idiomy, dvojsmysly apod. Metafory by měly zůstat poplatné místu a času. Čtenáře neznalého prostředí lze nanejvýše trknout přidáním nějakého odporovacího nebo stupňovacího prostředku (jsou dokonce na páté metě; zvládli dokonce i pátou metu; dotáhli to na pátou metu).
   
 8. tlumic Senior Member

  Czech - Czech Republic
  Když mluvil K.u.r.t o čtvrtinách, napadlo mě "prodloužení", nebo "nastavovaný čas". Už nastavujeme. Hrajem prodloužení... Hm. To úplně nezní :) Ono by to mohlo znamenat i úplný opak...
   

Share This Page

Loading...