Živel

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by parolearruffate, Jan 28, 2013.

 1. parolearruffate Senior Member

  Ahoj všem, potřebovala bych vědět, jestli to slovo má nějaký pejorativní význam, ve smyslu podezřelý člověk... od kontextu se mi takhle zdá...

  - To červené světélko, co bliká, když se mu něco nelibí, nereaguje tak citlivě nejen na telefonáty z videotelefonů, ale i na všechna čisla, jež má uložená v paměti a která jsou těch, kteří již nějakou dobu telefon nezaplatili anebo jsou to telefony opuštěných domů a bytů, kde je důvodně podezření kriminality, ale muži od policie ještě nestihli takové místo osobně navštívit, mají totiž také jiné věci na práci, o těch mám ale zakázáno podrobněji hovořit, a tak mužům od policie telefonní ústředny slouží jako pomocná zařízení. Telefonní hovor z čísla, odkud volá živel, je automaticky natáčen a zaznamenáván ve zvýšené zvukové kvalitě, aby i hlasové změny způsobené chronickou rýmou nebo momentální nevyspalostí byly slyšet tak dobře, jak kdyby je živel šeptal přímo do ouška policejnímu vyšetřovateli.

  Diky moc
   
 2. Hrdlodus

  Hrdlodus Senior Member

  Slovo živel se využívá ve spojení kriminální živel. Což značí zločince. To bude, pravděpodobně, význam, o který se jedná v úryvku. Použití bez slova kriminální není obvyklé, pokud toto sousloví nebylo zmíněno dříve.

  Jiné významy slova živel
  - přírodní živel (oheň, voda, vzduch, země)
  - živelný člověk = člověk čilý, plný energie, akční, v pohybu, plný nápadů...
   
 3. parolearruffate Senior Member

  Diky moc...
   
 4. morior_invictus

  morior_invictus Senior Member

  Slovak
  Ahoj parole,

  živel = skupina lidí obvykle v negativním hodnocení (nezkrotné, podezřelé nebo podvratné skupiny) např. kriminální živel, asociální živel

  Někdy se může i samotný člověk patřící k takové skupině označit pojmem „živel“, čili pojem živel se v tvém případě může klidně vztahovat na člověka, který není kriminálník ale pouze podezřelý. :)
   

Share This Page

Loading...