Τριάρι...δυάρι

EvaQQ

Member
Chinese
Καλημέρα σας!
Πάλι έχω ερώτηση λόγω διαφοράς του πολιτισμού...
Ένα τριάρι είναι διαμέρισμα με τρία βασικά δωμάτια. Το ερώτημα είναι αυτά τα τρία δωμάτια περιλαμβάνουν και το σαλόνι;
Σε πολλές χώρες ένα διαμέρισμα μετράει με τον αριθμό των υπνοδωματίων(όχι των δωματίων). Γι΄αυτό αναρωτιέμαι αν υπολογίζεται και το σαλόνι...
Έκανα λίγο έρευνα στο google images και μου φαίνεται ότι και οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Καποια λεγομένα "δυάρια" έχουν μόνο ένα υπνοδωμάτιο και ένα σαλόνι, και κάποια άλλα έχουν δύο υπνοδωμάτια και ένα σαλόνι...
Επιπλέον, μια αλλή ανακάλυψή μου είναι σε περισσότερες περιπτώσεις δεν χρησιμοποιούνται πια τέτοιες λέξεις "δυάρι" "τριάρι" και στην περιγραφή ενός διαμερίσματος δείχνει συχνά καθαρά τον αριθμό των υπνοδωματίων. Έτσι αναρωτιέμαι ίσως οι λέξεις είναι λίγο ξεπερασμένες;;
Ευχαριστώ πολύ!

Last edited:
  • ioanell

Senior Member
    Greek
    Έκανα λίγο έρευνα στο google images και μου φαίνεται ότι και οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Καποια λεγομένα "δυάρια" έχουν μόνο ένα υπνοδωμάτιο και ένα σαλόνι, και κάποια άλλα έχουν δύο υπνοδωμάτια και ένα σαλόνι...
    Έτσι αναρωτιέμαι ίσως οι λέξεις είναι λίγο ξεπερασμένες;;
    Πιθανόν να ισχύουν έτσι όπως τα λες!
    Συγχαρητήρια για τα πολύ καλά ελληνικά σου!

Konstantinos

Senior Member
    Greek - Athens
    你好。
    Πράγματι τα Ελληνικά σου είναι άπταιστα. Συγχαρητήρια.

Οι λέξεις δυάρι και τριάρι χρησιμοποιούνται σήμερα, δεν είναι ξεπερασμένες.

Τώρα η ερώτηση αν σε αυτές τις μετρήσεις περιλαμβάνεται και το σαλόνι μου θυμίζει μια αντίστοιχη ερώτηση στα Αγγλικά: Is ground floor the same as first floor? Οποιαδήποτε στιγμή έχω χρησιμοποιήσει τον όρο first floor, πάντα έχει χρειαστεί να αποσαφηνίσω αν εννοείται ο πρώτος ή ο δευτερος όροφος.

Οπότε θα πρέπει μάλλον πάντα να αποσαφηνίζεται αν εννοείται και το σαλόνι ή όχι.

Ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός.

EvaQQ

Member
    Chinese
    你好。
    Πράγματι τα Ελληνικά σου είναι άπταιστα. Συγχαρητήρια.

Οι λέξεις δυάρι και τριάρι χρησιμοποιούνται σήμερα, δεν είναι ξεπερασμένες.

Τώρα η ερώτηση αν σε αυτές τις μετρήσεις περιλαμβάνεται και το σαλόνι μου θυμίζει μια αντίστοιχη ερώτηση στα Αγγλικά: Is ground floor the same as first floor? Οποιαδήποτε στιγμή έχω χρησιμοποιήσει τον όρο first floor, πάντα έχει χρειαστεί να αποσαφηνίσω αν εννοείται ο πρώτος ή ο δευτερος όροφος.

Οπότε θα πρέπει μάλλον πάντα να αποσαφηνίζεται αν εννοείται και το σαλόνι ή όχι.

Ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που προσεγγίζετε το ερώτημα! Πραγματικά το ερώτημα που αναφοράτε είναι εξίσου ενδιαφέρον.... Στην Κίνα, όταν λέμε "一楼" εννοείται το ισόγειο, παρ' όλο που σημαίνει "πρώτος όροφος" κυριολεκτικά.

Από αυτή τη διαφορά ακριβώς είχα και απορία για το δύαρι. Έχουμε μια σχεδόν αντίστοιχη λέξη "两居室" που σημαίνει δύο υπονοδωμάτιο. Πάντα δεν μας υπολογίζεται το σαλόνι. Αλλά στην ελληνική περίπτωση, μπερδεύομαι. Ρώτησα και έναν νέο φίλο που δουλεύει στην Ελλάδα. Μου είπε ότι περιλαμβάνεται το σαλόνι, που μου προκαλεί περίσσότερες ερωτήσεις: η έννοια της λέξης έχει αλλάξει στο πέρασμα του χρόνου; Η κατανόηση (ή θα έλεγα ο τρόπος με τον οποίο οι άνθρωποι περιγράφουν ένα διαμέρισμα) έχει επιρεαστεί από την αλλαγή της δομής ενός διαμερίσματος; (Εννοώ το σημερινό διαμέρισμα είναι το ίδιο όπως παλιά; )

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για την απάντησή σας, και για τον χαιρετισμό στην γλώσσα μου :)

sotos

Senior Member
    Greek
    Ναι, συνήθως το σαλόνι περιλαμβάνεται στον αριθμό των δωματίων. Είναι σχετικό το τί λέμε "σαλόνι". Μπορεί να μην υπάρχει "σαλόνι" αλλά μόνο δωμάτια για ύπνο.

Αγγελος

Senior Member
    Greek
    Πολύ καθυστερημένη παρατήρηση:
    Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, και πάντοτε καταλάβαινα ότι περιλαμβάνεται το καθιστικό, ότι "τριάρι" δηλαδή είναι διαμέρισμα με καθιστικό και δύο κρεβατοκάμαρες.
    Στα σαράντα μου παντρεύτηκα Θεσσαλονικιά, και ανακάλυψα με έκπληξη ότι στη Θεσσαλονίκη αυτό λέγεται δυάρι!
    Οπότε η απορία της EvaQQ είναι απόλυτα δικαιολογημένη 🙂