"βαρύγδουπο"

marilou

Senior Member
Toscana-Italia
Πρώτα απ-ολα θα ήθελα να σας πω ευχαριστώ για οσα μαθαίνω απο το φόρουμ και οταν έχετε λίγο χρόνο να μου εξιγισετε το βαρύγδουπο! :d

• anthodocheio

Senior Member
    Γεια σου Μαριλού!

Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω σωστά αλλά θα κάνω μία προσπάθεια.

Βαρύ προφανώς ξέρεις τί σημαίνει..

Γδούπος είναι, βαρύς και υπόκωφος κρότος όπως λέει στο λεξικό του Τριανταφυλλίδη.. είναι ένας ήχος δηλαδή, υπόκωφος... σαν του κεραυνού για παράδειγμα...

Βαρύγδουπος αναφέρεται σε λόγια χτυπητά, που προκαλούν εντύπωση..

Ελπίζω να βοηθάει...

Χριστίνα:)

ireney

Modistra
    Greek Greece Mod of Greek, CC and CD
    Μιας και όσο περισσότερες προσπάθειες για εξήγηση κάνουμε τόσο πιο πιθανό είναι να τα καταφέρουμε συλλογικά, να άλλη μια.

Νομίζω ότι είναι σχεδόν αντίστοιχο με το Ιταλικό sonoro αν και τα ιταλικά μου είναι άστα να πάνε!

Βαρύγδουπος είναι αυτός που ακούγεται σημαντικός ή δύσκολος ή κάτι τέτοιο χωρίς να είναι

Παράδειγμα: Ο Κώστας είχε τον βαρύγδουπο τίτλο " Άρχων και προστάτης των Gallus gallus" αλλά το μόνο που σήμαινε αυτό είναι ότι πρόσεχε και τάιζε τις κότες.

Μια ανακοίνωση ή μια δήλωση μπορεί να είναι επίσης βαρύγδουπη. Δηλώσεις όπως, παραδείγματος χάριν, "Εργαζόμαστε χωρίς σταματημό και σας υποσχόμαστε ότι σύντομα θα πατάξουμε κάθε μορφή εγκλήματος" είναι βαρύγδουπες.

marilou

Senior Member
    Toscana-Italia
    Νομίζω οτι κατάλαβα αν και δεν βρίσκω αντίστοιχο στα ιταλικά, κατάλαβα οτι κάτι βαρύγδουπο μπορεί να ακούγεται σαν απειλή η εντοιποσιακό...

-τα λόγια του είταν βαρύγδουπα!= αισθάντηκα απειλουμένη
    -τα βαρύγδουπα λόγια του Μπερλουσκόνι=τα λεεί για να κάνει εντοίποση αν και δεν τα πιστέυει ούτε εκείνος.

Λοιπόν κατάλαβα? Μπορώ να το χρησιμοποιώ ετσι?

ireney

Modistra
    Greek Greece Mod of Greek, CC and CD
    Το δεύτερο στα σίγουρα! :d Το πρώτο όχι, εκτός αν προσθέσεις κάτι που να δείχνει ότι οι βαρύγδουπες αυτές δηλώσεις δεν είναι μόνο για εντύπωση αλλά έχουν και ουσία.

Aelialicinia

Senior Member
    USA English
    Πρώτα απ-ολα θα ήθελα να σας πω ευχαριστώ για οσα μαθαίνω απο το φόρουμ και οταν έχετε λίγο χρόνο να μου εξιγισετε το βαρύγδουπο! :d

Γιάννης Τσαρούχης, "με μερικά αγράμματα γραΐδια εξευτέλισε τις βαρύγδουπες θεωρίες του Φρόιντ"