γραφεύς Α' τάξεως

skimmedlatex

Senior Member
čeština
Στο διήγημα Ο τοίχος του Ατνώνη Σαμαράκη (συλλογή Ζητείται ελπις, 1954) γράφεται για έναν δημόσιο υπάλληλο, που ήταν "γραφεύς Α' τάξεως". Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει; Ποια είναι, π.χ., η διαφορά του από έναν γραφέα Β' τάξεως; Αναφέρει στον μισθό, στην ικανότητά του;
Ευχαριστώ!

• ioanell

Senior Member
    Greek
    Χωρίς καμία εξειδικευμένη γνώση από μέρους μου επί του θέματος, αυτός είναι ένας πίνακας της δημοσιο-υπαλληλικής ιεραρχίας που ίσχυε πριν από αρκετές δεκαετίες και ως προς το βαθμολόγιο και ως προς το μισθολόγιο των υπαλλήλων. Σημειωτέον ότι άλλο πράγμα είναι η θέση και άλλο ο βαθμός, π.χ. ο διευθυντής μιας δημόσιας υπηρεσίας μπορεί να είχε τον βαθμό του Τμηματάρχη α΄ τάξεως ή β΄ τάξεως, κ.ο.κ. Οι βαθμοί δεν σήμαιναν διαφορά στην ικανότητα, αλλά στο επίπεδο των τυπικών προσόντων, στην αρχαιότητα και στον μισθό. Ενδεχομένως, κάποιοι άλλοι χρήστες να παρουσιάσουν κάτι ακριβέστερο.

Τμηματάρχης α΄ τάξεως
    Τμηματάρχης β΄ τάξεως
    Τμηματάρχης γ΄ τάξεως
    Εισηγητής
    Γραμματεύς α΄ τάξεως
    Γραμματεύς β΄ τάξεως
    Γραμματεύς γ΄ τάξεως
    Ακόλουθος
    Γραφεύς α΄ τάξεως
    Γραφεύς β΄ τάξεως
    Γραφεύς γ΄ τάξεως
    Κλητήρ α΄ τάξεως
    Κλητήρ β΄ τάξεως
    Κλητήρ γ΄ τάξεως
    Κλητήρ δ΄ τάξεως

Last edited:

Αγγελος

Senior Member
    Greek
    Όπως υπάρχει (νομίζω) στην Αστυνομία «Αστυνόμος Α» και «Αστυνόμος Β» κλπ. Είναι βαθμοί της υπαλληλικής ιεραρχίας.

skimmedlatex

Senior Member
    čeština
    Μόνο για να είμαι σαφής, η Α' τάξη είναι ανώτερη από την Β' τάξη;
    Ευχαριστώ και για τις δύο απαντήσεις!

ioanell

Senior Member
    Greek
    Μόνο για να είμαι σαφής, η Α' τάξη είναι ανώτερη από την Β' τάξη;
    Ναι. Η ιεραρχία, όπως εμφαίνεται στον πίνακα, είναι από επάνω (ανώτατος) προς τα κάτω (κατώτατος).

skimmedlatex

Senior Member
    čeština
    Δεν βρίσκω πολλές αναφορές στο "γραφεύς" εκτός από τους αρχαίους υπάλληλους π.χ. στην Μεζωποταμία. Μήπως είναι λίγο μειωτική η ονομασία; 'Η οφείλεται στα ελληνικά της εποχής (τα δεκαετία του '60);

ioanell

Senior Member
    Greek
    Μη συγχέεις τους αρχαίους γραφείς, οι οποίοι ήταν πολύ μορφωμένοι-εξειδικευμένοι υπάλληλοι στην υπηρεσία των βασιλέων (ή άλλων ευγενών) με τους γραφείς-υπαλλήλους του Ελληνικού Κράτους. Η ονομασία δεν ήταν μειωτική, απλώς χαρακτήριζε έναν κατώτερο δημόσιο υπάλληλο με μόρφωση, κατά κανόνα, μέσης εκπαίδευσης. Η ιεραρχία του παραπάνω πίνακα ίσχυε, τουλάχιστον, από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα μέχρι και τις πρώτες μεταπολεμικές δεκαετίες.