προαγωγές εκπαιδευτικών

skimmedlatex

Senior Member
čeština
Πάλι μια ερώτηση σχετικά με το διήγημα Ζητείται ελπίς του Αντώνη Σαμαράκη (1954). Στην εφημερίδα που διαβάζει ο άνθρωπος γράφεται για "προαγωγές εκπαιδευτικών". Έχω μια ιδέα τι σημαίνει αλλά δεν είμαι σίγουρα γιατί στο διήγημα θα περίμενα μάλλον κακές ειδήσεις και πιστεύω ότι αυτό μιλάει για καλυτέρωση των θέσεων ή μισθών των δασκάλων...

"Ύστερα διάβασε άλλα πράγματα: το έλλειμμα του προϋπολογισμού, προαγωγές εκπαιδευτικών, μια απαγωγή, ένα βιασμό, τρεις αυτοκτονίες."

Ευχαριστώ!

• sotos

Senior Member
    Greek
    To εννοεί σαν μια είδηση ρουτίνας, αδιάφορη, χωρίς σημασία γι' αυτόν.

skimmedlatex

Senior Member
    čeština
    Και εννοεί το "προαγωγή" μεγαλύτερο μισθό ή υψηλότερο βαθμό σε μια ιεραρχία; Δυσκολεύω λίγο να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει το δεύτερο σ' ένα δάσκαλο.

Perseas

Senior Member
    Και εννοεί το "προαγωγή" μεγαλύτερο μισθό ή υψηλότερο βαθμό σε μια ιεραρχία; Δυσκολεύω λίγο να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει το δεύτερο σ' ένα δάσκαλο.
    Εννοεί προαγωγή του εκπαιδευτικού από χαμηλότερο σε υψηλότερο βαθμό, π.χ. από τον βαθμό Γ στον βαθμό Β.
    Συχνά η βαθμολογική εξέλιξη επιφέρει και μισθολογικό όφελος.

(Το κείμενο υπάρχει και στο σχολικό βιβλίο της Γ' Γυμνασίου: Αντώνης Σαμαράκης, «Ζητείται ελπίς»)

Perseas

Senior Member
    Όταν ένας εκπαιδευτικός διορίζεται, κατατάσσεται στον βαθμό Γ', που είναι ο κατώτερος του βαθμολογίου. Για την προαγωγή του στον βαθμό Β' απαιτείται διετής υπηρεσία στον βαθμό Γ'. Για την προαγωγή στον βαθμό Α' απαιτείται εξαετής υπηρεσία στον βαθμό Β'.
    Η ένταξη στον υψηλότερο βαθμό συνεπάγεται ορισμένα προνόμια, όπως ότι μπορείς να διεκδικήσεις θέση διευθυντή.
    Τα βαθμολογικά-μισθολογικά αλλάζουν συχνά. Όταν γράφτηκε το βιβλίο, ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα, αλλά το γενικότερο πνεύμα είναι το ίδιο.

Last edited:

skimmedlatex

Senior Member
    čeština
    Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ! (Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει κάτι τέτοιο και στην Τσεχία, την χώρα μου.)