всего, с чем пришел

az09

Senior Member
Chinese
Could someone please clarify for me the meanings of изъяснить всего, с чем пришел in following passage of Dostoevsky.

— Любовь к будущему спутнику жизни, к мужу должна превышать любовь к брату, — произнес он сентенциозно, — а во всяком случае, я не могу стоять на одной доске… Хоть я и настаивал давеча, что в присутствии вашего брата не желаю и не могу изъяснить всего, с чем пришел, тем не менее я теперь же намерен обратиться к многоуважаемой вашей мамаше для необходимого объяснения по одному весьма капитальному и для меня обидному пункту.

Thank you so much.

• HotIcyDonut

Senior Member
    Russian - Russia
    I can't explain everything that I've come up with (i.e. with my thoughts/ideas I've conceived or I've got in my mind) or, possibly, I can't explain everything that I've come to you with (come to you with an idea/thought).

Hard to say, actually.

Last edited:

nizzebro

Senior Member
    Russian
    изъяснить - to express and make it clear with that; (this verb is... not that outdated but sounds a bit sophisticated for an ordinary modern speech)
    всего - the partitive case of всё (everything) used due to the negative phrase.

Last edited: