људи који иду рано у кревет

serbianfan

Senior Member
British English
In English, people who go to bed early and get up early sometimes quote the rhyme (attributed to Benjamin Franklin) 'Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise'. Those who go to bed late don't quote that saying, for obvious reasons. In some languages they talk about 'A-people' and 'B-people' (A being those who go to bed/get up early). Do you have a common saying in Serbian about this, or a commonly used name for the people who go to bed early/late? I'm sure you have a saying for 'The early bird catches the worm', but that isn't specifically about getting up - it could be about e.g. being at the front of the queue at the supermarket to get the best bargains. Хвала унапред!

• Mačak pod šlemom

Member
    Serbian
    Do you have a common saying in Serbian about this, or a commonly used name for the people who go to bed early/late?
    The person who gets up early - раноранилац. I can't remember any similar term for those who go to bed early.
    For a person that goes to bed early, and gets up early in the morning, it used to be common to say "леже с кокошкама, устаје с петловима".
    'The early bird catches the worm'
    Ко прије дјевојци - његова је.

Last edited:

Anemona61

Senior Member
    Serbian, Serbia
    The person who gets up early - раноранилац. I can't remember any similar term for those who go to bed early.
    According to the Matica Srpska Dictionary, there is a term for someone who goes to bed late: kasnolegalac. Although I have never heard someone using it.:rolleyes:

serbianfan

Senior Member
    British English
    Ово је први пут да пишем поруку на српском. Може да садржи неке грешке!

Чини се да многи људи у северној Европи мисле да људи који иду у кревет “с кокошкама” и устају “с петловима“ су бољи (људи “A” наспрам људи “B”). То је, наравно, погрешно! Ја мислим да многи људи у јужној Европи се слажу са мном :)

Anemona61

Senior Member
    Serbian, Serbia
    Ово је први пут да пишем поруку на српском. Може да садржи неке грешке!
    Чини се да многи људи у северној Европи мисле да су људи који иду у кревет “с кокошкама” и устају “с петловима“ су бољи (људи “A” наспрам људи “B”). То је, наравно, погрешно! Ја мислим да се многи људи у јужној Европи се слажу са мном :)
    Свака ти част!!!! Српски ти је одличан!!!! :thumbsup:
    Направио си само неке стварно занемарљиве грешчице ( место енклитике), које би и многима којима је српски матерњи језик промакле.
    А што се тиче твог мишљења о ранораниоцима, то је вероватно индивидуално. Сигурно и међу њима има добрих људи, као што и међу спавалицама има намћора и скотова. :D

serbianfan

Senior Member
    British English
    Хвала ти пуно, Анемона, на комплименту и на исправкама! Сваки пут морам да пишем на српском. “Nothing ventured, nothing gained” (= Ако не покушаш, нећеш ни успети).:)