תיקון פנימי לעברית

Discussion in 'עברית (Hebrew)' started by arielipi, Aug 15, 2014.

 1. arielipi Senior Member

  Israel
  Hebrew
  בעקבות הדיון על הגיית וו בעברית, ידוע לכולנו שאנחנו לא מדברים כמו בעברית המקורית.
  האם לדעתכם אנחנו באופן אבולוציוני מבחינה שפתית מתקנים את זה, כלומר מעצם נוחות הגיית מילים ולפי מיקום במשפט, האם אנחנו חוזרים לדיבור נכון יותר למבנה השפה?
  אני לא מדבר על התפתחות טבעית של שפות לשם הבהרה
   
 2. origumi Senior Member

  Hebrew

  לא ברור למה אתה קורא עברית מקורית. העברית, כמו כל שפה, משתנה מתקופה לתקופה וממקום למקום, סופגת מילים ורעיונות, הורגת כאלה שעבר זמנם, מתאימה את עצמה לשינוי הזמנים. ככה גם בימי רב"י ודוד המלך ומשה רבנו.
  אני מניח שבביטוי "עברית מקורית" אנשים יכוונו לאיפשהו בתקופה שבין ימי המשנה ועד השפה הטברנית (שמתועדת על ידי הניקוד), פרק זמן של כאלף שנים שבתחילתו נלחמה העברית על חייה כשפה ראשונה ובאחריתו הפסידה כבר במלחמה.
  אילו העברית הייתה נשארת שפה מדוברת במשך אלפיים השנים, אפשר לקבוע שהייתה ממשיכה להתפתח, כפי שאנחנו למדים מתקופת בית שני שנוצרו בה למשל כללי בגד כפת, מיזוג שין שמאלית עם סמך, התאיידות של חית (אחת משתיים) וע'ין .
  בגד כפת והגיה של העיצור וו מראים איך השפה משקפת את ההמכניקה של הוצאת קול מהפה. שינויים במבטא קורים, עם או בלי הסבר, וכללי ההגיה ה"תקנית" משתנים בהתאם.
  בעברית המודרנית המהונדסת קיים פער מוחשי בין כללי הדקדוק וההגיה כפי שהם נלמדים בבית הספר, לבין המציאות בשטח. העברית העכשווית, החיה, מנצחת. כולנו רואים איך בגד כפת נחלש, עין והא קרבות לאלף, צץ הציווי החדש, וכן הלאה.
  לא סביר שתתחיל אבולוציה הפוכה שתחזיר את השפה לימי המשנה או תקופת המלוכה. הנס של תחיית העברית הוא חד פעמי.

  (הדברים לעיל סטנדרטיים לגמרי כמובן ואין בהם שום רעיון מיוחד)

   
 3. bazq Senior Member

  Hebrew


  לא בטוח שאני יורד לסוף דעתך. למה אתה מתכוון?

   
 4. arielipi Senior Member

  Israel
  Hebrew
  זה די מה שאני מתכון אורי, לא בהכרח לשפה הטברנית, אלא מכך שהשפה המודרנית מהונדסת או אם תרצה, מסונתזת, האם מזה בסופו של דבר נחזור לדיבור 'עממי' או 'רחובי' המתייחס תנוחות השפה עצמה. בדיוק אותם הדברים שתיארת. אני מניח שהחזרה לאחור היא הגיונית במידה מסוימת כדי לבסס את הנוחות הזו, שהרי לא נוצרו סתם משום מקום. למשל בגד כפת
   

Share This Page

Loading...