a career detective

Discussion in 'Polski (Polish)' started by eleannor, Mar 1, 2012.

 1. eleannor

  eleannor Senior Member

  Warsaw
  Polish
  Witam,

  ciężko jest mi dać porządny kontekst, bo z powyższym stwierdzeniem zetknęłam się zaledwie dwa razy, i to oba w przekładach.
  Niemniej jednak, sytuacja wygląda w ten sposób: dwóch mężczyzn pracuje w pewnym sensie jako undercover detectives; zajmują się przechwytywaniem narkotyków, bodajże z ramienia policji. Pojawia się nowa postać, a wraz z nią informacja: "He is a career detective", i nic więcej.

  Wie ktoś może, czym do diabła jest "a career detective"?
   
  Last edited: Mar 1, 2012
 2. POLSKAdoBOJU Senior Member

  Hamilton, Canada
  Canadian English, Polish
  To znaczy, po prostu, że całe swoje życie zawodowe pracuje jako detektyw.
   
 3. eleannor

  eleannor Senior Member

  Warsaw
  Polish
  można pokusić się o stwierdzenie "zawodowy detektyw"?
   
 4. POLSKAdoBOJU Senior Member

  Hamilton, Canada
  Canadian English, Polish
  Raczej nie. Dla mnie "zawodowy detektw" ma znaczenie że jest detektywem z zawodu, ale nie okleśla tego faktu, że spędził całe życie pracując w tym zawodzie.
   
 5. eleannor

  eleannor Senior Member

  Warsaw
  Polish
  roger. Bardzo dziękuję :D
   
 6. Piotr_WRF Senior Member

  Poland
  Polish, German
  Według mnie zwrot career + zawód określa osobę, która wykonuje swój zawód przede wszystkim, aby zrobić karierę, a nie np. z zamiłowania lub pasji do zawodu.

  Po nadto, detektyw w krajach anglosaskich może określać zarówno funkcjonariusza policji w cywilu jak i osobę, która jest prywatnym detektywem. W Polsce detektyw stosuje się tylko w tym drugim znaczeniu.
   
 7. POLSKAdoBOJU Senior Member

  Hamilton, Canada
  Canadian English, Polish
  Masz rację. Tu też można zrozumieć że ten człowiek jest bardzo oddany swojej karierze i jej poświęcił dużą część swojego zycia.
   
 8. Piotr_WRF Senior Member

  Poland
  Polish, German
  Bez kontekstu trudno jednoznacznie powiedzieć, ale określenie tej nowej postaci jako career detective może za sobą też nosić trochę pejoratywne brzmienie, tak jakby pozostali policjanci za bardzo za nim nie przepadali.
   
 9. LilianaB Banned

  US New York
  Lithuanian
  Yes, you are right Piotr. More context would be great. It could mean somebody devoted to his career, who would do anything to further it at the expense of other things and people, or something else. A career girl can even mean a prostitute in slang. You could post it in the English forum. Most likely it is karierowicz.
   
 10. Szkot Senior Member

  Edinburgh
  UK English
  Sądzę że nie -w tym sensie używa się raczej careerist. Zgadzam się z Polskadoboju, że ' "zawodowy detektw" ma znaczenie że jest detektywem (policji) z zawodu.' Może inni undercover detectives w tym przykładzie zwykle nosią mundur i tylko tymczasowo pracują undercover.
   
  Last edited: Mar 2, 2012
 11. Ben Jamin Senior Member

  Norway
  Polish
  “.. noszą mundur”
   
 12. Szkot Senior Member

  Edinburgh
  UK English
  Dziękuję, BJ. Every little helps.
   
 13. Piotr_WRF Senior Member

  Poland
  Polish, German
  Więc jakie znaczenie ma career + zawód po angielsku?
   
  Last edited: Mar 3, 2012
 14. Szkot Senior Member

  Edinburgh
  UK English
  Z słowniku WordRef: '[as modifier] working with commitment in a particular profession: a career diplomat.' Też (moim zdaniem) 'Osoba pracująca wiele lat w jednym zawodzie'.
   
 15. LilianaB Banned

  US New York
  Lithuanian
  It all depends on the context.
   
 16. POLSKAdoBOJU Senior Member

  Hamilton, Canada
  Canadian English, Polish
  Career + zawód nie ma żadnego znaczenia pejoratywnego, tak jak ktoś wcześniej podał. Dokładne znaczenie wyjaśniłem powyżej.

  Liliano, career girl jest rzadko spotykane. Częściej się używa working girl, lub call girl na prostytutkę. Z resztą forowicz pytał o career + zawód, a girl to żaden zawód. Chyba że chodziło ci o to, że na dziewczynie można się zawieść. W takim razie uznaję ci rację, że dziewczyna faktycznie jest zawodem. :D
   
 17. LilianaB Banned

  US New York
  Lithuanian
  Career plus profession is hardly ever used: it sounds awkward. Try career plumbers, career doctors, career chimney sweepers, and see what you get on the Internet.
   
 18. POLSKAdoBOJU Senior Member

  Hamilton, Canada
  Canadian English, Polish
  Nobody said it is common, but it IS used. Whoever started this thread was asking about "career detective," ie. career + profession.
   

Share This Page

Loading...