a (se) risca

Discussion in 'Română (Romanian)' started by Miutzu, Jan 20, 2010.

1. Miutzu Member

Odense, Denmark
    Romanian
    Aici am găsit următorul paragraf:

"Chiar dacă unele dicționare menționează că risca este și reflexiv, aceste forme sunt învechite și nerecomandate."

Eu am auzit destul de des "mă risc", "te rişti" etc. (prin urmare nu mi se pare a fi o formă învechită), dar nu credeam că ar putea fi corecte.

Până la urmă cum este corect?

2. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Aici sunt de acord cu Cătă Frâncu: a se risca, reflexiv, este o formă învechită. Îmi suna a "miticism" (Caragiale) - m-am riscat, mon cher!

(Forma reflexivă nu apare in DEX sau DOOM).

Later,

3. Trisia

Trisia Senior Member

București
    Romanian
    Bună,

O fi o formă învechită în ceea ce privește limba literară.

În limbaj familiar/colocvial, se aude chiar foarte des pe aici. "Ei, ce zici, te riști?" Nu aș folosi expresia într-un eseu pentru școală, dar se mai întâmplă s-o folosesc, eventual în glumă, în situații în care normal aș folosi "a risca": "m-am riscat și am pierdut" etc.

4. minnie_mouse New Member

nice, france
    romanian&french
    Nu e cumva vorba de o forma venita ca un neologism, odata cu pasoptismul?
    "se risquer à" exista in continuare dar cu un sens diferit de "risquer".

5. farscape mod-errare humanum est

Ottawa, Canada
    Romanian
    Dacă nu mă înşel, DOOM (2004) consideră forma reflexivă a verbului a risca o formă învechită şi nerecomandabilă. dexonline.ro este de aceeaşi părere (vezi Ghid de exprimare).

Am să mă risc ;) concluzionând că deşi nu putem inventa cuvinte noi cred că putem inventa înţelesuri şi forme noi, ca în orice limbă modernă.

Later,

6. JoAnne van Heff Senior Member

Romanian
    Eu aud adesea folosindu-se forma reflexivă.

Share This Page

Loading...